SPIS PREMIER OD 1928

Poniżej prezentjemy spis premier od 1928

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod
tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Premiery za dyrekcji Janiny Górskiej i Mieczysława Szpakiewicza (sezon 1928/1929)


1 Cyprian Kamil Norwid
WANDA
reżyseria – Janina Górska i Mieczysław Szpakiewicz
dekoracje – Jan i Kamila Golusowie
premiera – 5.10.1928 r.

2 Artur Górski
ŚLUBY
reżyseria – Janina Górska i Mieczysław Szpakiewicz
premiera – 7.11.1928 r.

3 Walentin Katajew
KWADRATURA KOŁA
(Kwadratura kruga)
przekład – Halina Pilichowska
reżyseria – Jan Kochanowicz
dekoracje – Jan Golus
premiera – 7.12.1928 r.

4 George Berr i Paul Gavault
ZŁAMANA DRABINA
(Madame Flirt)
przekład – Zofia Rittnerowa
reżyseria – Jan Kochanowicz
dekoracje – Jan Golus
premiera – 15.01.1929 r.

5 Carlo Goldoni
OBERŻYSTKA
(La locandiera)
przekład – Leopold Staff
reżyseria – Helena Zelwerowiczówna
dekoracje – Jan Golus
premiera – 14.02.1929 r.

6 Romain Rolland
WILKI
(Les Loups Morituri)
przekład – Józef Brodzki
reżyseria – Jan Kochanowicz
dekoracje – Jan Golus
premiera – 21.03.1929 r.

7 Jan Aleksander Fredro
OJ, MŁODY, MŁODY!
reżyseria – Jan Kochanowicz
dekoracje – Jan Golus
premiera – 23.04.1929 r.

8 Bolesław Gorczyński
W NOC LIPCOWĄ
reżyseria zespołowa
dekoracje – Jan Golus
premiera – 21.05.1929 r.

9 Emil Zegadłowicz
POWSINOGI BESKIDZKIE
inscenizacja i reżyseria – Antoni Piekarski
dekoracje i kostiumy – Jan Golus
premiera – 16.06.1929 r.

Premiery za dyrekcji Marii Strońskiej (sezon 1929/1930)


10 Eleonora Kalkowska
SPRAWA JAKUBOWSKIEGO
(Józef)
przekład – Józef Brodzki
reżyseria – Janusz Strachocki
dekoracje – Stanisław Węgrzyn
premiera – 13.09.1929 r.

11 Ernst Toller
HINKEMANN
(Hinkemann)
przekład – Leon Feiner
przygotował scenicznie – Artur Socha
dekoracje – Wanda Jewniewiczowa
premiera – 8.10.1929 r.

12 Osip Dymow
BRONX–EXPRESS
(Bronx-express)
przekład – Ludomir Wilecki
reżyseria – Władysław Krasnowiecki
dekoracje wg projektów Wandy Jewniewiczowej wykonał Bolesław Głuski
premiera – 12.11.1929 r.

13 Maurice Hennequin i Pierre Veber
PANI PREZESOWA
(La Présidente)
reżyseria – Jan Bielicz
dekoracje – Wanda Jewniewiczowa
premiera – 4.12.1929 r.

14 Helena Roj-Rytardowa i Mieczysław Rytard
PODHALE TAŃCZY
inscenizacja – Janusz Strachocki
dekoracje – Wanda Jewniewiczowa
opracowanie muzyczne – Stanisław Mierczyński
premiera – 31.12.1929 r.

15 Leonhard Frank
KAROL I ANNA
(Karl und Anna)
przekład – Jacek Frühling
reżyseria – Janusz Strachocki
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 11.02.1930 r.

16 Carlo Gozzi
TURANDOT, KSIĘŻNICZKA CHIŃSKA
(Turandot)
przeróbka poetycka – Emil Zegadłowicz
reżyseria – Jerzy Walden
pomocnik reżysera – Eugeniusz Poreda
dekoracje – Eugeniusz Poreda
ilustracja muzyczna – Tadeusz Sygietyński
premiera – 7.03.1930 r.

17 Johann Nepomuk Nestroy
TRÓJKA HULTAJSKA
(Der böse Geist Lumpazivagabundus)
opracowanie tekstu – Jerzy Walden i Tadeusz Sygietyński
reżyseria – Jerzy Walden
muzykę opracował – Kazimierz Teska
układ tańców – Zygmunt Patkowski
premiera – 15.04.1930 r.

18 Molière
CHORY Z UROJENIA
(Le malade imaginaire)
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Jerzy Walden
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 8.05.1930 r.

19 Roland Betsch
WŁADZA SIĘ NIE MYLI
(Salvermosers Seelenwanderung)
przekład – Marceli Wilecki
reżyseria – Antoni Piekarski
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 8.06.1930 r.

Premiery za dyrekcji Stefana Jaracza (sezony 1930/1931 i 1931/1932)


20 Aleksander Fredro
ZEMSTA
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje i kostiumy – Iwo Gall
premiera – 25.09.1930 r.

21 Elmer L. Rice
ULICA
(Street Scene)
przekład – Stanisław Standé
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Irena Lorentowicz
ilustracja muzyczna – Henryk Gadomski
premiera – 13.11.1930 r.

22 Michał Bałucki
DOM OTWARTY
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje i kostiumy – Jerzy Zaruba
premiera – 2.03.1931 r.

23 Jerzy Braun
EUROPA
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
pomocnik reżysera – Stanisław Daniłowicz
dekoracje – Jacek i Marek Żuławscy
ilustracja muzyczna – Henryk Gadomski
układ tańca – Tacjanna Wysocka
premiera – 8.05.1931 r.

24 John Galsworthy
GOŁĘBIE SERCE
(The Pigeon)
przekład – Zygmunt Kawecki
reżyseria – Stefan Jaracz
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 5.06.1931 r.

25 Janusz Korczak
SENAT SZALEŃCÓW
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Eugeniusz Poreda
ilustracja muzyczna – Roman Palester
premiera – 1.10.1931 r.

26 Jules Romains
SZKOŁA OBŁUDY
(Musse ou L’ecole de l’hypocrisie)
przekład – Jerzy Zawieyski
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje i meble projektowała Zofia Węgierkowa
premiera – 28.10.1931 r.

27 Georg Büchner
ŚMIERĆ DANTONA
(Dantons Tod)
opracowanie tekstu – Aleksiej Tołstoj i Paweł Szczegolew
przekład – Leo Belmont
reżyseria – Stanisława Perzanowska
konstrukcja sceniczna – Eugeniusz Poreda
premiera – 11.12.1931 r.

28 Aleksander Fredro
DAMY I HUZARY
reżyseria – Stefan Jaracz i Stanisława Perzanowska
dekoracje i kostiumy – Jerzy Zaruba
premiera – 12 .01.1932 r.

29 Gabriela Zapolska
PANNA MALICZEWSKA
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Eugeniusz Poreda
premiera – 16.02.1932 r.

30 Francois Porché
CAR LENIN
(Le Tsar Lénine)
przekład – Jerzy Zawieyski
inscenizacja i reżyseria – Iwo Gall
pomocnik reżysera – Stanisław Daniłowicz
premiera – 6.04.1932 r.

31 Istvan Mihaly
MAM LAT 26
przekład – Irena Grywińska
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Zofia Węgierkowa
ilustracja muzyczna – Henryk Gadomski
premiera – 14.05.1932 r.

32 Aleksandr Afinogenow
STRACH
(Strach)
przekład – Halina Pilichowska
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje – Iwo Gall
premiera – 8.06.1932 r.

33 Antoni Słonimski
MURZYN WARSZAWSKI
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Iwo Gall
premiera – 22.06.1932 r.

34 Peter Martin Lampel
BUNT W DOMU POPRAWCZYM
(Revolte im Erziehungshaus)
przekład – Jacek Frühling
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Iwo Gall
premiera – 30.07.1932 r.

Premiery za dyrekcji Stafana Jaracza i Leona Schillera (sezon 1932/1933)


35 Eugene Gladstone O’Neill
CZARNE GETTO
(Wszystkie dzieci Boga mają skrzydła)
(All God’s Chillun Got Wings)
przekład – Jerzy Chodecki
reżyseria – Edmund Wierciński
dekoracje – Stanisław Śliwiński
kierownictwo muzyczne – Roman Palester
premiera – 1.10.1932 r.

36 Carl Zuckmayer
KAPITAN Z KOEPENICK
(Der Hauptman von Köpenick)
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Stanisław Śliwiński
premiera – 3.11.1932 r.

37 Stanisław Wyspiański
SĘDZIOWIE
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Wincenty Drabik
premiera – 12.12.1932 r.

38 George Bernard Shaw
MAJOR BARBARA
(Major Barbara)
przekład – Florian Sobieniowski
reżyseria – Edmund Wierciński
dekoracje i meble – Władysław Daszewski
premiera – 7.02.1933 r.

39 Gerhart Hauptmann
DOROTA ANGERMANN
(Dorothea Angermann)
przekład – Józef Brodzki
reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 10.03.1933 r.

40. Siergiej Trietiakow
KRZYCZCIE, CHINY!
(Ryczi Kitaj!)
przekład – Edward Janicki (Andrzej Stawar)
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
konstrukcja sceniczna – Andrzej Pronaszko
premiera – 1.04.1933 r.

41 Johann Nepomuk Nestroy
REWOLUCJA W PIKUTKOWIE
(Freiheit im Krähwinkel)
inscenizacja – Leon Schiller
dekoracje – Władysław Daszewski
tańce – Jadwiga Hryniewiecka
premiera – 2.06.1933 r.

42 Aleksandr Afinogenow
DZIWAK
(Czudak)
przekład – Halina Pilichowska
reżyseria – Edmund Wierciński
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 18.07.1933 r.

Premiery za dyrekcji Karola Adwentowicza i Leona Schillera (sezon 1933/1934)


43 Izrael Jozue Singer
BORYS SAWINKOW
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Stanisław Śliwiński
premiera – 14.10.1933 r.

44 Leonhard Frank
NA DRODZE
(Hufnägel)
przekład – Jacek Frühling
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Mieczysław Różański
premiera – 10.11.1933 r.

45 Walter Hasenclever
PAN Z TOWARZYSTWA
(Ein besserer Herr)
przekład – Irena Krzywicka
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Teresa Roszkowska
premiera – 5.12.1933 r.

46 Sophie Treadwell
MASZYNA
(Machinal)
przekład – Ewa Kuncewiczówna
inscenizacja i reżyseria – Leon Schiller
dekoracje – Teresa Roszkowska
premiera – 18.01.1934 r.

47 Leon Szerszewski
SZCZURY WĘDROWNE
inscenizacja – Leon Schiller
reżyseria – Helena Buczyńska
dekoracje – Jan Golus i Edward Manteuffel
premiera – 10.02.1934 r.

48 Ilia Ilf i Ewgenij Pietrow
12 KRZESEŁ
przekład – Halina Pilichowska
opracowanie sceniczne powieści – Tadeusz Łopalewski
inscenizacja – Leon Schiller
reżyseria – Marian Wyrzykowski
dekoracje – Stanisław Cegielski i Wacław Ujejski
premiera – 3.03.1934 r.

49 Jan August Kisielewski
KARYKATURY
inscenizacja – Leon Schiller
reżyseria zespołowa pod kierunkiem Leona Schillera
dekoracje – Stanisław Cegielski
premiera – 21.04.1934 r.

Premiery za dyrekcji Wiktora Biegańskiego (sezon 1934/1935)


50 UŁANI KSIĘCIA JÓZEFA
w opracowaniu Mazura
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje i kostiumy – Karol Gajewski
premiera – 14.09.1934 r.

51  Alexandre Bisson
PANI X
(La femme X)
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje – Karol Gajewski
premiera – 14.09.1934 r.

52 Wilhelm Lichtenberg
MECZ MAŁŻEŃSKI
(Die Nacht der Frauen)
przekład – Józef Wasserberger
reżyseria – Kazimierz Opaliński
dekoracje – Karol Gajewski
premiera – 12.10.1934 r.

53 Michał Bałucki
GRUBE RYBY
premiera – 27.10.1934 r.

54 Maria Morozowicz–Szczepkowska
TYP A
inscenizacja i reżyseria – Zofia Modrzewska
dekoracje – Teresa Roszkowska
premiera – 20.11.1934 r.

55 Hans Chlumberg
NIEBIESKIE MIGDAŁY
(Das Blaue vom Himmel)
przekład – Maria Niklewiczowa
reżyseria – Wiktor Biegański
premiera – 3.01.1935 r.

56 Aleksander Fredro
GWAŁTU, CO SIĘ DZIEJE
premiera – 26.01.1935 r.

57  Ferenc Molnar
W CUKIERENCE
(A cukrászné)
przekład – Irena Koralowa
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje – Zbigniew Jaworski
premiera – 1.02.1935 r.

58  Ryszard Ruszkowski
WESELE FONSIA
premiera – 10.03.1935 r.

59  Andrzej Strug
DZIEJE JEDNEGO POCISKU
opracowanie sceniczne – Antoni Cwojdziński
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje – Stanisław Cegielski
premiera – 21.03.1935 r.

60 László Lajtha
MĄDRA MAMA
libretto – Bela Szenes i Stefan Bekeffi
przekład – Czesław Strzelecki i M. Wilkoszewska
reżyseria – Wiktor Biegański
dekoracje – Stefan Norris
premiera – 11.05.1935 r.

Premiery za dyrekcji Stafana Jaracza (sezon 1935/1939)


61 Józef Bliziński
MARCOWY KAWALER
Józef Korzeniowski
MAJSTER I CZELADNIK
reżyseria – Stanisław Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 2.10.1935 r.

62 Stefan Żeromski
TUROŃ
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 13.11.1935 r.

63 Marian Hemar
TRÓJKA HULTAJSKA wg Johanna Nepomuka Nestroya
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 13.12.1935 r.

64 Aleksander Fredro
PAN GELDHAB
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 12.02.1936 r.

65 W. O. Somin
ZAMACH
przekład – Marian Hemar
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 24.03.1936 r.

66 Molière
SZKOŁA ŻON
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
muzyka – Roman Palester
premiera – 17.10.1936 r.

67 André Birabeau
WOŹNY I MINISTER
(Fiston)
przekład – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 5.12.1936 r.

68 Wilhelm Werner
LUDZIE NA KRZE
przekład – Marian Szyjkowski
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 10.02.1937 r.

69 Nikołaj Gogol
OŻENEK
(Żenitba)
przekład – Julian Tuwim
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje i kostiumy – Władysław Daszewski
premiera – 15.10.1937 r.

70 Gabriela Zapolska
PANNA MALICZEWSKA
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 20.11.1937 r.

71. Moss Hart i George S. Kaufman
CIESZMY SIĘ ŻYCIEM
(Once in a Lifetime)
przekład – M.W. Różycki
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 15.01.1938 r.

72 Alfred Gehri
SZÓSTE PIĘTRO
(Sixième etage)
przekład – Józef Brodzki i Jerzy Walden
reżyseria – Zygmunt Chmielewski
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 16.04.1938 r.

73 Molière
ŚWIĘTOSZEK
(Le Tartuffe ou L’imposteur)
przekład – Tadeusz Boy-Żeleński
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
ilustracja muzyczna – Feliks Rybicki
premiera – 27.09.1938 r.

74 Roger Ferdinand
KUPIEC I POETA
(Le monde à l’envers)
przekład – Gabriel Karski
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 2.12.1938 r.

75 Jerzy Szaniawski
DZIEWCZYNA Z LASU
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
premiera – 19.01.1939 r.

76 Pierre Augustin Beaumarchais
CYRULIK SEWILSKI
(Le barbier de Seville)
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Władysław Daszewski
muzyka – Roman Palester
premiera – 4.04.1939 r.

77 Claude André Puget
SZCZĘŚLIWE DNI
(Les jours heureux)
przekład – Elżbieta Dziewońska
reżyseria – Stanisława Perzanowska
dekoracje – Jan Kosiński
premiera – 6.06.1939 r.

Premiery za dyrekcji Ludwika René (X 1950 – dyr. naczelny i artystyczny, XI 1950-XII 1951 dyr. artystyczny) i Jerzego Uklei (XI 1950-IX 1952– dyr. naczelny) W NAWIASIE PODANO NUMERACJĘ POWOJENNĄ


78(1). Lew Sławin
INTERWENCJA
(Interwencija)
przekład – Adam Galis
adaptacja – Krystyna Konopacka i Ludwik René
dekoracje – Andrzej Sadowski i Władysław Buśkiewicz
kostiumy – Zofia Wierchowicz
premiera – 25.05.1951 r.

79(2). Krzysztof Gruszczyński
POCIĄG DO MARSYLII
reżyseria – Jerzy Ukleja
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 31.12.1951 r.

Premiery za dyrekcji Jerzego Uklei (XI 1950-IX 1952– dyr. naczelny) i Janusza Warmińskiego (I 1952 – IX 1952 – dyr. artystyczny)


80(3) Janusz Warmiński
ZWYCIĘSTWO
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 3.03.1952 r.

81(4) Halina Auderska
ZBIEGOWIE
reżyseria – Jerzy Ukleja
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 19.07.1952 r.

82(5) Jerzy Lutowski
SPRAWA RODZINNA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 20.09.1952 r.

Premiery za dyrekcji Janusza Warmińskiego (X 1952-IX 1953 – dyr. naczelny i artystyczny)


83(6). Herb Tank
POŁUDNIK 49
(Longitude 49)
przekład – Andrzej Dobrowolski
inscenizacja i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 18.02.1953 r.

84 (7). Maksim Gorki
OSTATNI
(Poslednije)
przekład – Kazimierz Truchanowski
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Romuald Nowicki
kostiumy – Irena Nowicka
premiera – 18.05.1953 r.

85(8). Gabriela Zapolska
PANNA MALICZEWSKA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 23.07.1953 r.

Premiery za dyrekcji Zbigniewa Pastuszko (X 1953-X 1954– dyr. naczelny) i Janusza Warmińskiego (X 1953 – VIII 1954 – dyr. artystyczny)


86(9). Wojciech Bogusławski
SPAZMY MODNE
reżyseria – Maria Wiercińska
scenografia – Jadwiga Przeradzka
premiera – 14.01.1954 r.

87(10). Aleksander Ostrowski
OSTATNIA OFIARA
(Posledniaja żertwa)
przekład – Jerzy Jędrzejewicz
reżyseria – Władysław Sheybal
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 29.04.1954 r.

88(11). Konstatny Ildefons Gałczyński
ESTRADA POETYCKA
reżyseria – Wojciech Siemion
scenografia –Lech Zahorski
premiera – 05.1954 r.

89(12). Janusz Warmiński
CHWASTY
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 9.07.1954 r.

Premiery za dyrekcji Janusza Warmińskiego (IX 1954-V 1958 – dyr. naczelny i artystyczny)


90 (13). John Galsworthy
POJEDYNEK
(The Skin Game)
przekład – Florian Sobieniowski
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Lech Zahorski
kostiumy – Michelle Zahorska
premiera – 31.12.1954 r.

91 (14). Alfred de Vigny
CHATTERTON
(Chatterton)
przekład – Wiesław Gorecki i Jerzy Kaliszewski
inscenizacja i reżyseria – Jerzy Kaliszewski
scenografia – Zenobiusz Strzelecki
premiera – 5.02.1955

92 (15). Zdzisław Skowroński
MATURZYŚCI
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Władysław Buśkiewicz
premiera – 30.04.1955 r.

93 (16).  Eduardo de Filippo
NEAPOL MIASTO MILIONERÓW
(Napoli milioneria)
przekład – Jadwiga Pasenkiewicz
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Lech Zahorski
kostiumy – Michelle Zahorska
premiera – 22.10.1955 r.

94 (17).  Janusz Warmiński
MELODRAMAT
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
dekoracje – Lech Zahorski
kostiumy – Michelle Zahorska
premiera – 14.01.1956 r.

95 (18).  Nazim Hikmet
DZIWAK
(Czudak)
przekład – Anna Lau-Gniadowska
reżyseria – Maryna Broniewska
scenografia – Aleksander Jędrzejewski
premiera – 16.03.1956 r.

96 (19). Donald Ogden Stewart
SZEŚĆDZIESIĄTE ÓSME PIĘTRO
(The Kidders)
przekład – Mira Michałowska
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Jerzy Torończyk
premiera – 21.07.1956 r.

97 (20). Marcel Aymè
ICH GŁOWY
(La tête des autres)
przekład – Adam Tarn i Maria Wisłowska
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
dekoracje – Andrzej Sadowski
kostiumy – Krystyna Husarska
premiera – 1.12.1956 r.

98 (21). Federico Garcia Lorca
YERMA
(Yerma)
przekład – Zofia Szleyen
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Lech Zahorski
kostiumy – Urszula Gogulska
muzyka – Józef Kuczyk
kompozycja plastyczna – Danuta Szczepańska
premiera – 22.02.1957 r.

99 (22). Colette Audry
SOLEDAD
(Soledad)
przekład – Jan Kott
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Andrzej Sadowski
kostiumy – Krystyna Husarska
premiera – 15.05.1957 r.

100 (23). Tadeusz Rittner
LATO
reżyseria – Maryna Broniewska
scenografia – Zenobiusz Strzelecki
premiera – 6.07.1957 r.

101 (24). John Osborne
MIŁOŚĆ I GNIEW
(Look Back in Anger)
przekład – Wacława Komarnicka i Krystyna Tarnowska
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Zenobiusz Strzelecki
premiera – 16.10.1957 r.

102 (25). Molière
TARTUFFE, czyli ŚWIĘTOSZEK
(Le Tartuffe)
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Jan Kosiński
kostiumy – Michelle Zahorska
premiera – 11.12.1957 r.

103 (26). Janusz Warmiński
OSACZENI
reżyseria – Bronisław Pawlik
scenografia – Lech Zahorski
premiera – 12.02.1958 r.

104 (27). Tennessee Williams
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
(A Streetcar Named Desire)
przekład – Eugeniusz Cękalski
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Krzysztof Pankiewicz
kostiumy – Michelle Zahorska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Kaliński
premiera – 31.05.1958 r.

Premiery za dyrekcji Aleksandra Bardiniego (VI 1958-V 1960– dyr. naczelny i dyr. artystyczny)


105(28). Molière
LEKARZ MIMO WOLI
(Le mèdecin malgré lui)
przekład – Tadeusz Boy–Żeleński
reżyseria – Jerzy Rakowiecki
scenografia –Krystyna Horecka
premiera – 1.10.1958 r.

106 (29). Guy de Maupassant
PRAWO MĘŻA
(La Paix du Ménage)
przekład – Halszka Wiśniowska
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Zofia Węgierkowa
premiera – 28.11.1958 r.

107 (30). Franz Kafka
PROCES
(Der Prozess)
przekład – Bruno Schulz
adaptacja – Michał Tonecki
inscenizacja zespołowa
reżyseria – Jan Kulczyński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 6.12.1958 r.

108 (31). Tennessee Williams
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
(A Streetcar Named Desire)
przekład – Eugeniusz Cękalski
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Zofia Pietrusińska
premiera – 12.01.1959 r.

109 (32). William Shakespeare
SEN NOCY LETNIEJ
(A Midsummer Night’s Dream)
przekład – Konstanty Ildefons Gałczyński
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – Tadeusz Baird
układ taneczny – Barbara Fijewska
premiera – 28.04.1959 r.

110 (33). Nicola Manzari
NASZE KOCHANE DZIATKI
(I nostri cari bambini)
przekład – Jadwiga Pasenkiewicz
reżyseria – Zbigniew Sawan
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 25.06.1959 r.

111 (34). WODEWIL I PIOSENKA
Widowisko muzyczno-estradowe
Część I:
Oskar Korwin–Milewski „Loteria”
muzyka – Stanisław Moniuszko
adaptacja – Kazimierz Rudzki
reżyseria – Kazimierz Rudzki
przygotowanie muzyczne – Wiktor Milewski
Część II:
Piosenki i występy estradowe przygotowane przez Ludwika Sempolińskiego i Aleksandra Bardiniego
scenografia widowiska – Janusz Krzewicki
wykonawcy – absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie
premiera – 29.06.1959 r.

112 (35). Juliusz Słowacki
LILLA WENEDA
reżyseria – Jan Kulczyński
scenografia –Zenobiusz Strzelecki
muzyka – Tadeusz Baird
premiera – 16.07.1959 r.

113 (36). Tymoteusz Karpowicz
STUDNIE
reżyseria – Jan Kulczyński
scenografia – Ewa Malczewska i Zofia Pietrusińska
premiera – 30.01.1960 r.

114 (37). William Shakespeare
KRÓL HENRYK IV
(The First Part of King Henry the Fourth)
przekład – Konstanty Ildefons Gałczyński
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – Tadeusz Baird
premiera – 4.03.1960 r.

115 (38). BALLADY I FRASZKI
scenariusz – Wojciech Siemion i Ewa Brzozowska
reżyseria – Wojciech Siemion
scenografia – Ewa Starowieyska
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 7.05.1960 r.

116 (39). William Saroyan
ZABAWA JAK NIGDY
(The Time of Your Life)
przekład – Krystyna Tarnowska i Andrzej Nowicki
reżyseria – Aleksander Bardini
scenografia – Wojciech Sieciński
układ tańców – Ruth Sorel
premiera – 15.06.1960 r.

Premiery za dyrekcji Janusza Warmińskiego (VI 1960 do 2 XI 1996 – dyr. naczelny i dyr. artystyczny)


117 (40) Ariano Suassuna
TESTAMENT PSA
(Auto da Compadecida)
przekład – Danuta Żmij i Witold Wojciechowski
reżyseria – Konrad Swinarski
scenografia –Ewa Starowieyska i Konrad Swinarski
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 14.09.1960 r.

118 (41) William Shakespeare
RYSZARD III
(King Richard the Third)
opracowanie tekstu wg przekładu Józefa Paszkowskiego – Jacek Woszczerowicz
inscenizacja i reżyseria – Jacek Woszczerowicz
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – Tadeusz Baird
układ pojedynków – Sławomir Lindner
premiera – 17.10.1960 r.

119 (42) Arthur Miller
ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA
(The Death of a Salesman)
przekład – Joanna Gorczycka
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 26.11.1960 r.

120 (43) William Gibson
DWOJE NA HUŚTAWCE
(Two for the Seesaw)
przekład – Kazimierz Piotrowski i Bronisław Zieliński
reżyseria – Andrzej Wajda
scenografia – Zofia Wajda
premiera – 23.12.1960 r. (Scena 61)

121 (44) Ireneusz Iredyński
MĘCZEŃSTWO Z PRZYMIARKĄ
reżyseria – Jan Bratkowski
scenografia – Zofia Pietrusińska
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 14.01.1961 r.

122 (45) Leon Schiller
KRAM Z PIOSENKAMI
reżyseria i choreografia – Barbara Fijewska
dekoracje – Wojciech Sieciński
kostiumy – Zofia Pietrusińska
kierownictwo muzyczne – Stanisław Urstein
premiera – 25.02.1961 r.

123 (46) Graham Greene
USTĘPLIWY KOCHANEK
(The Complaisant Lover)
przekład – Krystyna Tarnowska i Andrzej Nowicki
reżyseria – Jan Bratkowski
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 10.06.1961 r.

124 (47) Jean–Paul Sartre
WIĘŹNIOWIE Z ALTONY
(Les Séquestrés d’Altona)
przekład – Jan Kott
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 7.10.1961 r.

125 (48) Jean Genet
MURZYNI
(Les Nègres)
przekład – Maria Skibniewska i Jerzy Lisowski
reżyseria – Zygmunt Hübner
scenografia – Ewa Starowieyska
choreografia – Danuta Szczepańska
opracowanie muzyczne – Edward Pałłasz
premiera – 2.12.1961 r.

126 (49) Leszek Kołakowski
WEJŚCIE I WYJŚCIE
(Kazanie Księdza Bernarda, System Księdza Jensena czyli Wejście i wyjście)
reżyseria – Jerzy Markuszewski
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 15.12.1961 (Scena 61)

127 (50) Krzysztof Choiński
KRUCJATA
reżyseria – Jan Bratkowski
scenografia – Krystyna Zachwatowicz
muzyka – Tadeusz Kaczyński
układ pojedynków – Sławomir Lindner
premiera – 24.02.1962 r.

128 (51) Jarosław Abramow
REMANENT (Śmierć po latach, Wielki kochanek, Licytacja)
reżyseria – Jerzy Markuszewski
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 18.03.1962 r. (Scena 61)

128 (51) STWORZENIE ŚWIATA
Stanisław Grochowiak – Partita na instrument drewniany
Janusz Krasiński – Kwatery
Jerzy Janicki – Oratorium
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Hilary Krzysztofiak
opracowanie muzyczne – Józef Patkowski (Partita)
premiera – 1.05.1962 r. (Scena 61)

130 (53) Max Frisch
ANDORRA
(Andorra)
przekład – Irena Krzywicka i Jan Garewicz
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Andrzej Sadowski
kostiumy – Zofia Wierchowicz
muzyka – Tadeusz Baird
premiera – 2.05.1962 r.

131 (54) William Faulkner
REQUIEM DLA ZAKONNICY
(Requiem for the Nun)
adaptacja – Albert Camus
przekład – Joanna Guze
reżyseria – Jerzy Markuszewski
dekoracje – Andrzej Strumiłło
kostiumy – Jadwiga Grabowska
premiera – 23.06.1962 r.

132 (55) Jarosław Abramow i Andrzej Jarecki
DUŻE JASNE
reżyseria – Jerzy Markuszewski
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – orkiestry Ochotniczych Straży Pożarnych
premiera – 19.10.1962 r.

133 (56) Fiodor Dostojewski
BIAŁE NOCE
(Biełyje Noczi)
przekład – Władysław Broniewski
adaptacja – Jan Zalewski
reżyseria – Wanda Laskowska
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 19.01.1963 r. (Scena 61)

134 (57) John Whitting
DEMONY
(The Devils)
przekład – Krystyna Tarnowska i Andrzej Nowicki
reżyseria – Andrzej Wajda
dekoracje – Ewa Starowieyska i Andrzej Wajda
kostiumy – Ewa Starowieyska
premiera – 2.03.1963 r.

135 (58) Bohdan Drozdowski
KONDUKT
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 26.03.1963 r.

136 (59) Ryszard Smożewski
PIĘĆ PYTAŃ I NIC WIĘCEJ
reżyseria – Jan Biczycki
scenografia – Krystyna Zachwatowicz
premiera – 1.05.1963 r. (Scena 61)

137 (60) Kazimierz Brandys
INKARNO
reżyseria – Wanda Laskowska
scenografia – Andrzej Sadowski
muzyka – Włodzimierz Kotoński
premiera – 14.05.1963 r.

138 (61) David Tuner
POD WŁASNYM DACHEM
(Semi–Detached)
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 29.06.1963 r.

139 (62) Jacques Robert, Julien Duvivier, Henri Jeanson
MARIE – OCTOBRE
(Marie–Octobre)
przekład – Irena Tarłowska
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 24.10.1963 r.

140 (63) Ernest Hemingway
ZA RZEKĘ W CIEŃ DRZEW
(Across the River and into the Trees)
przekład – Bronisław Zieliński
adaptacja sceniczna – Jacek Woszczerowicz
reżyseria – Jacek Woszczerowicz
scenografia – Stanisław Bąkowski
premiera – 28.01.1964 r.

141 (64) Sławomir Mrożek
STRIP–TEASE, NA PEŁNYM MORZU, KAROL
reżyseria – Jan Biczycki
scenografia – Henryk Tomaszewski
premiera – 9.02.1964 (Scena 61)

142 (65) Krzysztof Choiński
NOCNA OPOWIEŚĆ
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Adam Kilian
premiera – 7.03.1964 r.

143 (66) Platon
OBRONA SOKRATESA
/wg dialogów: Obrona Sokratesa, Fedon, Kriton/
przekład – Władysław Witwicki
adaptacja sceniczna i reżyseria – Kazimierz Dejmek
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 16.05.1964 (Scena 61)

144 (67) Agnieszka Osiecka
NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE
inscenizacja i reżyseria – Jan Biczycki
współpraca reżyserska i choreografia – Jagienka Zychówna
scenografia – Marian Stańczak
opracowanie muzyczne – Andrzej Mundkowski
premiera – 16.06.1964 r.

145 (68) Henry de Montherlant
MARTWA KRÓLOWA
(La Reine Morte)
przekład – Joanna Guze
reżyseria – Jerzy Kreczmar
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 29.11.1964 r.

146 (69) Maciej Zenon Bordowicz
IDĄCY O PORANKU
reżyseria – Kazimierz Dejmek
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 16.01.1965 r.

147 (70) Jerzy Szaniawski
PTAK
reżyseria – Jan Biczycki
scenografia – Krystyna Zachwatowicz
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 10.04.1965 r.

148 (71) Franz Kafka
ZAMEK
(Das Schloss)
adaptacja – Max Brod
przekład – Andrzej Wirth i Marceli Ranicki
opracowanie dramaturgiczne i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
muzyka – Tadeusz Baird
premiera – 22.10.1965 r.

149 (72) Tadeusz Różewicz
ŚWIADKOWIE albo NASZA MAŁA STABILIZACJA i ŚMIESZNY STARUSZEK
reżyseria – Zdzisław Tobiasz i Janusz Warmiński
scenografia – Henryk Tomaszewski
premiera – 21.12.1965 r. (Scena 61)

150 (73) Aleksander Fredro
MĄŻ I ŻONA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 29.01.1966 r.

151 (74) Eugène Ionesco
LEKCJA (La Leçon) i ŁYSA ŚPIEWACZKA (La cantatrice chauve)
przekład – Jan Błoński (Lekcja)
– Jerzy Lisowski (Łysa śpiewaczka)
reżyseria – Wanda Laskowska
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 29.01.1966 r. (Scena 61)

152 (75) Pierre Choderlos de Laclos
NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI
(Les liaisons dangereuses)
przekład – Tadeusz Boy-Żeleński
adaptacja sceniczna – Ewa Otwinowska
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 3.06.1966 r. (Scena 61)

153 (76) Witold Wandurski
ŚMIERĆ NA GRUSZY
adaptacja – Jerzy Broszkiewicz i Teodor Mierzeja
inscenizacja i reżyseria – Józef Szajna
scenografia – Daniel Mróz
premiera – 4.06.1966 r.

154 (77) Arthur Miller
INCYDENT W VICHY
(Incident at Vichy)
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia –Andrzej Sadowski
premiera – 12.10.1966 r.

155 (78) Izaak Babel
ZMIERZCH
(Zakat)
przekład – Jerzy Pomianowski
reżyseria – Bohdan Korzeniewski
scenografia – Krzysztof Pankiewicz
premiera – 19.01.1967 r.

156 (79) Peter Weiss
MĘCZEŃSTWO I ŚMIERĆ JEANA PAULA MARATA PRZEDSTAWIONE PRZEZ ZESPÓŁ AKTORSKI PRZYTUŁKU W CHARENTON POD KIEROWNICTWEM PANA DE SADE
(Die Verfolgung und Ermordung Jean Paul Marats dargestellt durch die Schauspielgruppe des Hospizes zu Charenton unter Anleitung des Herrn de Sade)
przekład – Joanna Kulmowa i Andrzej Wirth
muzyka – Hans Martin Majewski
reżyseria i scenografia – Konrad Swinarski
współpraca reżyserska – Anna Jarnuszkiewicz
kierownictwo muzyczne – Mieczysław Nowakowski
przygotowanie wokalne – Romana Krebsówna
dyrygent – Maciej Jaśkiewicz
premiera – 10.06.1967 r.

157 (80) Leon Kruczkowski
NIEMCY
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 20.10.1967 r.

158 (81) Jerzy Zawieyski
IDZIEMY DO WUJKA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
muzyka – Włodzimierz Kotoński
premiera – 31.10.1967 r. (Scena 61)

159 (82) Janusz Krasiński
WKRÓTCE NADEJDĄ BRACIA
reżyseria – Jerzy Kaliszewski
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
muzyka – Włodzimierz Kotoński
premiera – 27.01.1968 r.

160 (83) Romain Weingarten
LATO
(L’été)
przekład – Adam Tarn
reżyseria – Wojciech Boratyński (PWST)
scenografia – Krzysztof Wejman
premiera – 10.02.1968 r. (Scena 61)

161 (84) Max Frisch
BIOGRAFIA
(Biografie: ein Spiel)
przekład – Jacek Frühling
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Kazimierz Wiśniak
opracowanie muzyczne – Maciej Jaśkiewicz
premiera – 4.05.1968 r.

162 (85) Harold Pinter
DOZORCA
(The Caretaker)
przekład – Kazimierz Piotrowski i Bronisław Zieliński
reżyseria – Jacek Woszczerowicz
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 25.05.1968 r. (Scena 61)

163 (86) Agnieszka Osiecka
APETYT NA CZEREŚNIE
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Eryk Lipiński
muzyka – Maciej Małecki
aranżacja – Andrzej Mundkowski
premiera – 13.06.1968 r. (Scena 61)

164 (87) Aleksander Fredro
DYLIŻANS
reżyseria – Jerzy Goliński
ruch sceniczny i współpraca reżyserska – Jagienka Zychówna
scenografia – Barbara Stopkówna
muzyka – Włodzimierz Kotoński
premiera – 15.08.1968 r.

165 (88) Anton Czechow
WUJASZEK WANIA
(Diadia Wania)
przekład – Artur Sandauer
reżyseria – Kazimierz Dejmek
scenografia – Łucja Kossakowska
premiera – 29.12.1968 r.

166 (89) Arthur Miller
CENA
(The Price)
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Sadowski
premiera – 26.04.1969 r.

167 (90) Stanisław Ignacy Witkiewicz
SONATA BELZEBUBA, czyli PRAWDZIWE ZDARZENIE W MORDOWARZE
reżyseria – Wanda Laskowska
scenografia –Zofia Pietrusińska
muzyka – Włodzimierz Kotoński
układ tańców – Jagienka Zychówna
premiera – 14.06.1969 r.

[1970-1980]


168 (91) Tadeusz Rittner
GŁUPI JAKUB
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Władysław Daszewski
premiera – 31.01.1970 r.

169 (92) Andrzej Trzebiński
ABY PODNIEŚĆ RÓŻĘ
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Ewa Stankiewicz
premiera – 17.02.1970 r. (Scena 61)

170 (93) Cyprian Kamil Norwid
KRAKUS, czyli WYŚCIGI
reżyseria – Małgorzata Dziewulska (PWST)
scenografia – Jerzy Grzegorzewski
muzyka – Tomasz Sikorski
praca nad słowem – Krystyna Mazur
premiera – 16.05.1970 r. (Scena 61)

171 (94) Ernest Bryll
KURDESZ
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Stanisław Zamecznik
kostiumy – Marcin Stajewski
muzyka – Włodzimierz Kotoński
ruch i gest sceniczny – Wanda Szczuka
praca nad słowem – Krystyna Mazur
światło – Ryszard Kowalski
premiera – 11.06.1970 r.

172 (95) Henrik Ibsen
PEER GYNT
(Peer Gynt)
przekład – Zbigniew Krawczykowski
adaptacja tekstu i reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Wojciech Krakowski
układ tańca – Wanda Szczuka
premiera – 28.06.1970 r.

173 (96) Edward Albee
WSZYSTKO W OGRODZIE
(Everything in the Garden) wg sztuki Gilesa Coopera
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Zofia Wierchowicz
premiera – 15.11.1970 r.

174 (97) Feliks Falk
WNYKI
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Hanna Volmer
premiera – 16.12.1970 r. (Scena 61)

175 (98) Jean Genet
POKOJÓWKI
(Les Bonnes)
przekład – Jan Błoński
reżyseria – Henryk Baranowski–Cordier (PWST)
scenografia – Janina Ścieszko
premiera – 14.01.1971 r. (Scena 61)

176 (99) Fiodor Dostojewski
BIESY
(Biesy – Les Possedes)
adaptacja sceniczna – Albert Camus
przekład – Joanna Guze
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
premiera – 13.03.1971 r.

177(100)Samuel Beckett
CZEKAJĄC NA GODOTA
(En attendant Godot)
przekład – Julian Rogoziński
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Zofia Wierchowicz
premiera – 19.04.1971 r. (przeniesienie ze Studia Współczesnego Telewizji w Warszawie)

178 (101) Stanisław Ignacy Witkiewicz
SZEWCY
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Łukasz Burnat
premiera – 30.06.1971 r.

179 (102)Adam Kreczmar
HYDE PARK
reżyseria – Stanisław Tobiasz
scenografia – Wojciech Sieciński
muzyka – Jerzy Andrzej Marek
premiera – 9.10.1971 r. (Scena 61)

180 (103) Friedrich Schiller
DON CARLOS, INFANT HISZPANII
(Don Carlos Infant von Spanien)
przekład – Zbigniew Krawczykowski
adaptacja i reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Łukasz Burnat
premiera – 15.01.1972 r.

181(104)Arnold Wesker
KUCHNIA
(The Kitchen)
przekład – Kazimierz Piotrowski
adaptacja tekstu i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
układy taneczne – Wanda Szczuka
światło – Ryszard Kowalski
konsultacja specjalistyczna – Kazimierz Tuzin i Michał Olszewski
premiera – 15.04.1972 r.

182 (105) Maksim Gorki
NA DNIE
(Na dnie)
przekład – Anna Kamieńska i Jan Śpiewak
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
muzyka – Tadeusz Baird
opracowanie pieśni i przygotowanie chóru – Alina Suzin
premiera – 11.10.1972 r.

183 (106) Stanisław Ignacy Witkiewicz
GYUBAL WAHAZAR, czyli NA PRZEŁĘCZACH BEZSENSU
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Krzysztof Pankiewicz
układy pantomimiczne – Wanda Szczuka
premiera – 6.01.1973 r.

184 (107) Franz Kafka
AMERYKA
(Amerika)
przekład – Juliusz Kydryński
adaptacja, reżyseria i scenografia
– Jerzy Grzegorzewski
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 26.01.1973 r. (Scena 61)

185 (108) Friedrich Dürrenmatt
WSPÓLNIK
(Der Mitmacher)
przekład – Zbigniew Krawczykowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 28.04.1973 r.

186 (109) Juliusz Słowacki
FANTAZY
(Nowa Dejanira)
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 10.11.1973 r.

187 (110) Tadeusz Peiper
SKORO GO NIE MA
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 30.12.1973 r. (Scena 61)

188 (111) James Joyce
BLOOMUSALEM (XV epizod Ulissesa)
przekład – Maciej Słomczyński
reżyseria i scenografia – Jerzy Grzegorzewski
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 27.03.1974 r. (Ateneum – Atelier)

189 (112) August Strindberg
TANIEC ŚMIERCI
(Dödsdansen)
przekład – Zygmunt Łanowski
reżyseria – Jan Świderski i Zdzisław Tobiasz
scenografia – Franciszek Starowieyski
premiera – 5.06.1974 r.

190 (113) Bruno Jasieński
BAL MANEKINÓW
przekład – Anatol Stern
opracowanie dramaturgiczne i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Krzysztof Pankiewicz
premiera – 16.11.1974 r.

191 (114) Nikołaj Gogol
PAMIĘTNIK WARIATA
(Zapiski sumasszedszego)
adaptacja i reżyseria – Marek Walczewski i Maciej Domański
scenografia – Leonard Konopelski
premiera – 31.12.1974 r. (Scena 61)

192 (115) Christopher Marlowe
TRAGICZNE DZIEJE DOKTORA FAUSTA
(The Tragical History of Doctor Faustus)
przekład – Jerzy S. Sito
reżyseria – Maciej Prus
scenografia – Wacław Kula
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 26.04.1975 r.

193 (116) Stanisław Ignacy Witkiewicz
PANNA TUTLI–PUTLI
muzyka – Stanisław Radwan
adaptacja i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
kompozycja ruchu – Tomasz Gołębiowski
premiera – 25.12.1975 r.

194 (117) Zbigniew Herbert
JASKINIA FILOZOFÓW
Fragment dialogu Platona „Obrona Sokratesa” w przekładzie Władysława Witwickiego
reżyseria – Jerzy Kaliszewski
scenografia – Wacław Kula
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 12.02.1976 r. (Scena 61)

195 (118) Aleksander Fredro
ŚLUBY PANIEŃSKIE, czyli MAGNETYZM SERCA
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Władysław Wigura
premiera – 21.04.1976 r.

196 (119) Joseph Conrad
KORSARZ
(The Rover)
przekład i adaptacja – Maciej Domański
teksty ballad – Michał Markowski
reżyseria – Maciej Domański i Marek Walczewski
dekoracje – Jerzy Czerniawski
kostiumy – Wiesława Konopelska
muzyka – Władysław Igor Kowalski
premiera – 20.07.1976 r. (Scena 61)

197 (120) Ödön von Horváth
A MIŁOŚĆ NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY…
wg sztuk Kazimierz i Karolina (Kasimir und Karoline) oraz Włoska noc (Italienische Nacht)
opracował Janusz Warmiński
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Stańczak
muzyka – Władysław Igor Kowalski
konsultacja ruchu – Wanda Szczuka
premiera – 1.08.1976 r.

198 (121) Franz Xaver Kroetz
GÓRNA AUSTRIA
(Oberösterreich)
przekład – Helmut Kajzar
układ tekstu i reżyseria – Maciej Domański
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 14.01.1977 r. (Scena 61)

199 (122) Wasilij Szukszyn
LUDZIE ENERGICZNI
(Energicznyje liudi)
przekład i adaptacja – Grażyna Strumiłło-Miłosz
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Wojciech Sieciński
opracowanie muzyczne
– Władysław Igor Kowalski
premiera – 5.02.1977 r.

200 (123) Michał Markowski
PRYWATNE ŻYCIE PIOTRUSIA PANA
reżyseria – Joanna Sienkiewicz
muzyka i aranżacja – Władysław Igor Kowalski
scenografia – Małgorzata Walusiak
układ tańca – Marta Bochenek
premiera – 13.02.1977 r. (Scena 61)

201 (124) Adolf Nowaczyński
WIELKI FRYDERYK
adaptacja i reżyseria – Józef Gruda
scenografia – Marian Kołodziej
premiera – 13.08.1977 r.

202 (125) Anton Czechow
MEWA
(Czajka)
przekład – Artur Sandauer
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Kołodziej
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 30.12.1977 r.

203 (126) Stanisław Ignacy Witkiewicz
ONI
reżyseria – Piotr Paradowski
scenografia – Franciszek Starowieyski
premiera – 20.05.1978 r.

204 (127) Stanisława Przybyszewska
THERMIDOR
przekład – Stanisław Helsztyński
opracowanie tekstu – Jerzy Kaliszewski
reżyseria – Jerzy Kaliszewski
scenografia – Zofia de Ines Lewczuk
premiera – 20.05.1978 r. (Scena 61)

205 (128) Peter Hacks
ROZMOWA W DOMU PAŃSTWA STEIN O NIEOBECNYM PANU VON GOETHE
(Ein Gespräch im Hause Stein über den abwesenden Herrn von Goethe)
przekład – Zbigniew Krawczykowski
reżyseria – Aleksandra Śląska
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 22.06.1978 r.

206 (129) Pam Gems
DUSIA, RYBA, WAL i LETA
(Dusa, Fish, Stas and VI)
przekład – Mira Michałowska i Irena Szymańska
reżyseria – Agnieszka Holland
dekoracje – Allan Starski
kostiumy – Wiesława Starska
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 17.10.1978 r. (Scena 61)

207 (130) Stanisław Wyspiański
TRYPTYK LISTOPADOWY
(Sceny dramatyczne: Noc listopadowa, Warszawianka, Lelewel)
opracowanie dramaturgiczne – Józef Gruda i Janusz Warmiński
inscenizacja i reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Zbigniew Wiszniewski
premiera – 23.12.1978 r.

208 (131) Lew Tołstoj
SONATA KREUTZEROWSKA
(Krejcerowa sonata)
przekład – Wacław Rogowicz
adaptacja i reżyseria – Maciej Z. Bordowicz
scenografia – Andrzej Sadowski
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 31.12.1978 r. (Scena 61)

209 (132) Athol Fugard
WYSPA
(The Island)
przekład – Małgorzata Semil
reżyseria – Maciej Domański
scenografia – Allan Starski, Wiesława Starska
opracowanie dźwiękowe – Władysław Igor Kowalski
premiera – 7.04.1979 r.

210 (133) Jerzy Szaniawski
ŻEGLARZ
reżyseria – Bohdan Hussakowski
scenografia – Jacek Ukleja
muzyka – Marek Wilczyński
premiera – 5.05.1979 r.

211 (134) Peter Shaffer
EQUUS
(Equus)
przekład – Zofia Chądzyńska i Jolanta Grynkiewicz
reżyseria – Andrzej Rozhin
scenografia – Marcin Jarnuszkiewicz i Krzysztof Kelm
muzyka – Andrzej Zarycki
premiera – 6.10.1979 r. (Scena 61)

212 (135)  Saul Levitt
SPRAWA ANDERSONVILLE
(The Andersonville Trial)
przekład – Anna Przedpelska-Trzeciakowska
opracowanie dramaturgiczne i reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 10.10.1979 r.

[1980-1996]


213 (136) Bertolt Brecht – Kurt Weill
OPERA ZA TRZY GROSZE
(Dreigroschenoper)
przekład – Bruno Winawer, Barbara Witek-Swinarska
teksty songów – Władysław Broniewski, Witold Wirpsza
tekst sztuki wg wersji Leona Schillera z roku 1929 opracował
Ryszard Peryt
inscenizacja i reżyseria – Ryszard Peryt
kostiumy – Irena Biegańska
dekoracje – Sławomir Dębosz
kierownictwo muzyczne – Tomasz Bajerski
premiera – 23.02.1980 r.

214 (137) Stanisława Przybyszewska
DZIEWIĘĆDZIESIĄTY TRZECI
reżyseria – Jan Błeszyński
scenografia – Andrzej Markowicz
opracowanie muzyczne – Władysław Igor Kowalski
premiera – 12.04.1980 r. (Scena 61)

215 (138) David Williamson
PRZEPROWADZKA
(The Remoralists)
przekład – Ryszard Bugajski
reżyseria – Józef Para
scenografia – Wojciech Sieciński
premiera – 22.05.1980 r.

216 (139) Jerzy S. Sito
POLONEZ
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Seweryn Wiśniewski
muzyka – Michał Kleofas Ogiński, Adam Sławiński
premiera – 17.01.1981 r.

217 (140) Jerzy Żurek
PO HAMLECIE
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Sławomir Dębosz
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Adam Sławiński
premiera – 21.05.1981 r.

218 (141) Sławomir Mrożek
POLICJA
(Dramat ze sfer żandarmeryjnych)
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Jan Kosiński
przeniesienie – Irena Burke
premiera – 29.08.1981 r.

219 (142) August Strindberg
WIERZYCIELE
(Fordingsägare)
przekład – Zygmunt Łanowski
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 3.04.1982 r.

220 (143) Romain Rolland
GRA MIŁOŚCI I ŚMIERCI
(Le jeu de l’amour et de la mort)
przekład – Zofia Karczewska-Markiewicz
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Marian Kołodziej
opracowanie muzyczne – Jan Zawierski
premiera – 12.06.1982 r.

221 (144) Athol Fugard
ALOES
(A Lesson from Aloes)
przekład – Małgorzata Semil
reżyseria – Waldemar Matuszewski
scenografia – Jerzy Rudzki
premiera – 29.07.1982 r. (Scena 61)

222 (145) Georg Büchner
ŚMIERĆ DANTONA
(Dantons Tod)
przekład – Wilam Horzyca
reżyseria – Kazimierz Kutz
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 27.11.1982 r.

223 (146) Bertolt Brecht
NIEBO ZAWIEDZIONYCH (Songi)
teksty polskie – Władysław Broniewski, Robert Stiller
muzyka – Bertolt Brecht, Janusz Tylman, Kurt Weill
reżyseria i układ tekstów – Lena Szurmiej
scenografia – Edward Ratuszyński
opracowanie muzyczne – Janusz Tylman
aranżacje – Zbigniew Bagiński
choreografia i ruch sceniczny – Zdzisław Starczynowski, Jan Szurmiej
premiera – 5.12.1982 r. (Scena 61)

224 (147) William Shakespeare
HAMLET
(The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark)
przekład – Jerzy S. Sito
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 30.04.1983 r.

225 (148) Tom Jones, Harvey Schmidt
FANTASTICKS
(The Fantasticks)
libretto i teksty piosenek – Tom Jones
muzyka – Harvey Schmidt
przekład libretta – Kazimierz Piotrowski
przekład piosenek – Wojciech Młynarski
reżyseria i choreografia – Jagienka A. Zychówna
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Tomasz Bajerski
przygotowanie wokalne – Romana Krebsówna
premiera – 23.06.1983 r.

226 (149 )Witold Gombrowicz
PORNOGRAFIA
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Tomasz Bajerski
premiera – 19.11.1983 r. (Scena 61)

227 (150) Stephen Poliakoff
SŁODKIE MIASTO
(City Sugar)
przekład – Karol Jakubowicz
opracowanie tekstów i reżyseria – Emilian Kamiński
scenografia – Marcin Stajewski
montaż muzyczny – Zbigniew Kibler
premiera – 16.12.1983 r. (Scena 61)

228 (151) Stanisław Trembecki
SYN MARNOTRAWNY wg Voltaire’a
opracowanie literackie i reżyseria – Adam Hanuszkiewicz
dekoracje – Mariusz Chwedczuk
kostiumy – Xymena Zaniewska
muzyka – Jan Raczkowski
premiera – 31.12.1983 r.

229 (152) Friedrich Dürrenmatt
SOBOWTÓR
(Der Doppelgänger)
(Sobowtór, Jesienny wieczór, Nocna rozmowa z człowiekiem,
którym się gardzi)
przekład – Klemens Białek, Mieczysław Jastrun, Danuta Żmij
reżyseria – Przemysław Basiński
scenografia – Ryszard Winiarski
muzyka – Tomasz Bajerski
premiera – 20.01.1984 r. (Scena 61)

230 (153) Stanisław Ignacy Witkiewicz
MATKA
(Niesmaczna sztuka w dwóch aktach z epilogiem)
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Edward Pałłasz
premiera – 18.02.1984 r.

231 (154) Willy Russell
EDUKACJA RITY
(Educating Rita)
przekład – Karol Jakubowicz
reżyseria – Andrzej Rozhin
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Tomasz Bajerski
premiera – 5.05.1984 r. (Scena 61)

232 (155) Janusz Krasiński
WKRÓTCE NADEJDĄ BRACIA
reżyseria – Kazimierz Kutz
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Zygmunt Noskowski
premiera – 26.05.1984 r.

233 (156) Witold Gombrowicz
TRANS-ATLANTYK
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Maciej Małecki
choreografia – Zofia Rudnicka, Zdzisław Starczynowski
premiera – 17.11.1984 r.

234 (157) Andrzej Strzelecki
ZŁE ZACHOWANIE
scenariusz teatralny na podstawie musicalu Thomasa Fats Wallera „Ain’t Misbehavin”
reżyseria i inscenizacja – Andrzej Strzelecki
oprawa plastyczna – Ewa Czerniecka–Strzelecka
kierownictwo muzyczne – Jan Raczkowski, Jolanta Sienkiewicz
choreografia – Janusz Józefowicz
Przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
premiera – 27.11.1984 r.

235 (158) Jan Andrzej Morsztyn
CYD wg P. Corneille’a
reżyseria – Adam Hanuszkiewicz
dekoracje – Mariusz Chwedczuk
kostiumy – Xymena Zaniewska
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 1.01.1985 r.

236 (159) BREL
przekład – Wojciech Młynarski
scenariusz – Emilian Kamiński
reżyseria – Emilian Kamiński, Wojciech Młynarski
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Janusz Stokłosa
choreografia – Janusz Józefowicz
premiera – 14.04.1985 r. (Scena 61)

237 (160) August Strindberg
TANIEC ŚMIERCI
(Dödsdansen)
przekład – Zygmunt Łanowski
reżyseria – Jan Świderski
scenografia – Franciszek Starowieyski
premiera – 31.08.1985 r.

238 (161) Jean Genet
BALKON
(Le Balcon)
przekład – Maria Skibniewska, Jerzy Lisowski
reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Janusz Stokłosa
ruch sceniczny – Zofia Rudnicka
premiera – 16.11.1985 r.

239 (162) Wojciech Młynarski
RECITAL
scenografia – Marcin Stajewski
akompaniament – Tadeusz Suchocki
premiera – 31.09.1985 (Scena 61)

240 (163) MARIA I WOYZECK wg Georga Büchnera
autor przedstawienia – Adam Hanuszkiewicz
scenografia – Ewa Kwiatkowska
premiera – 31.12.1985 r.

241 (164) Antoni Czechow
WIŚNIOWY SAD
(Wiszniewyj sad)
przekład – Artur Sandauer
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Markowicz
muzyka – Janusz Stokłosa
premiera – 26.04.1986 r.

242 (165) Zygmunt Hübner
LUDZIE CESARZA
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Tatiana Kwiatkowska
premiera – 24.05.1986 r. (Scena 61)

243 (166) WIECZÓR LIRYCZNY
recital Wojciecha Młynarskiego
scenografia – Marcin Stajewski
akompaniament – Jerzy Derfel
premiera – 24.10.1986 r. (Scena Na Dole)

244 (167) Manuel Puig
PRZEKLĘTE TANGO
(Boquitas pintadas)
przekład – Zofia Chądzyńska
libretto i reżyseria – Lena Szurmiej
teksty tang – Andrzej Ozga
scenografia – Krzysztof Baumiller
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Janusz Tylman
choreografia – Jan Szurmiej
premiera – 31.10.1986 r.

245 (168) Emil Braginski, Eldar Riazanow
GARAŻ
(Garaż)
przekład – Jerzy Koenig
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Włodzimierz Korcz
premiera – 10.01.1987 r.

246 (169) Tadeusz Rittner
LATO
reżyseria – Aleksandra Śląska
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Janusz Stokłosa
Przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem prof. Aleksandry Śląskiej.
premiera – 21.01.1987 r. (Scena 61)

247 (170) HEMAR (Piosenki i wiersze)
scenariusz – Wojciech Młynarski, Rudolf Gołębiowski
reżyseria – Wojciech Młynarski
choreografia – Janusz Józefowicz
kierownictwo muzyczne – Janusz Stokłosa
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Małgorzata Blikle
premiera – 28.02.1987 r. (Scena Na Dole)

248 (171) Paweł Trzaska
PASJANS
reżyseria – Paweł Trzaska
scenografia – Andrzej Przybył
muzyka – Jerzy Derfel
tekst piosenki – Wojciech Młynarski
premiera – 12.03.1987 r. (Scena 61)

249 (172) György Spiró
SZALBIERZ
(Az imposztor)
przekład – Mieczysław Dobrowolny
reżyseria – Maciej Wojtyszko
scenografia – Marian Kołodziej
muzyka – Zbigniew Karnecki
premiera – 27.09.1987 r.

250 (173) Janusz Krasiński
ŚMIERĆ NA RATY czyli CZAPA
inscenizacja i reżyseria – Marek Wilewski
opracowanie muzyczne – Krzysztof Kozłowski
premiera – 20.11.1987 r. (Scena 61)

251 (174) Nikołaj Erdman
SAMOBÓJCA
(Samoubijca)
przekład – Maryla Masłowska
reżyseria – Andrzej Rozhin
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Andrzej Zarycki
premiera – 14.02.1988 r.

252 (175) Miron Białoszewski
KABARET KICI KOCI
adaptacja i reżyseria – Tadeusz Słobodzianek
scenografia – Jan Banucha
muzyka – Janusz Stokłosa
konsultacja choreograficzna – Adriana Nora Pizzino
premiera – 16.04.1988 r. (Scena Na Dole)

253 (176) Krzysztof Choiński
GODZINA PRAWDY (1832)
reżyseria – Zdzisław Tobiasz
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Tomasz Bajerski
premiera – 30.04.1988 r.

254 (177) Yukio Mishima
MADAME DE SADE
(Sado–koshaku–fujin)
przekład – Stanisław Janicki, Yukio Kudo
reżyseria – Aleksandra Śląska
scenografia – Marian Kołodziej
premiera – 25.06.1988 r. (Scena 61)

255 (178) MOJE PIOSENKI
recital Krystyny Tkacz
reżyseria – Michał Kwieciński
scenografia – Wiesław Olko
WIECZÓR KAMERALNY
recital Michała Bajora
reżyseria – Krzysztof Materna
RECITAL
Agnieszki Fatygi
premiera – 27.01.1989 r. (Scena Na Dole)

256 (179) Dymitr Mereżkowski
PAWEŁ PIERWSZY
(Paweł I)
tłumaczenie – Stanisław Łaziński
adaptacja i reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Wiesław Olko
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Jerzy Satanowski
ruch sceniczny – Janusz Józefowicz
premiera – 28.01.1989 r.

257 (180) Mark Medoff
DZIECI MNIEJSZEGO BOGA
(Children of a Lesser God)
tłumaczenie – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Waldemar Matuszewski
scenografia – Małgorzata Treutler
opracowanie muzyczne – Adam Gzyra
konsultacja języka migowego – Mirosława Sosnowska
premiera – 11.03.1989 r.

258 (181) Bertolt Brecht
NIEBO ZAWIEDZIONYCH
przekład – Robert Stiller
scenariusz i reżyseria – Lena Szurmiej
scenografia i choreografia – Helena Dynerman
kierownictwo muzyczne – Janusz Tylman
premiera – 21.03.1989 r.

259 (182) WYSOCKI
scenariusz – Irena Lewandowska, Wojciech Młynarski
reżyseria – Wojciech Młynarski
dekoracje – Marcin Stajewski
kostiumy – Krystyna Zachwatowicz
opracowanie muzyczne – Janusz Stokłosa, Tadeusz Suchocki
choreografia – Janusz Józefowicz
przekład – Wojciech Młynarski, Michał Jagiełło, Andrzej Bianusz, Andrzej Jarecki
premiera – 8.04.1989 r. (Scena 61)

260 (183) Arthur Koestler
CIEMNOŚĆ W POŁUDNIE
(Darkness at Noon)
przekład – Tymon Terlecki
adaptacja – Robert Lange
reżyseria – Janusz Warmiński, Stanisław Mączyński
scenografia – Andrzej Przybył
premiera – 29.06.1989 r. (Scena 61)

261 (184) Ilia Erenburg
BURZLIWE ŻYCIE LEJZORKA
(Burnaja żyzń Łazika Rojtszwanieca)
przekład – Maria Popowska
adaptacja – Katarzyna Sobol, Maciej Wojtyszko
reżyseria – Maciej Wojtyszko, Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Antoni Poroś
teksty piosenek – Maciej Wojtyszko
muzyka – Jerzy Derfel
choreografia – Tadeusz Wiśniewski
przygotowanie wokalne – Aldona Krasucka
premiera – 11.11.1989 r. (Scena 61)

262 (185) Tadeusz Konwicki
MAŁA APOKALIPSA
adaptacja i reżyseria – Krzysztof Zaleski
kostiumy – Jerzy Rudzki
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 16.12.1989 r.

263 (186) Agnieszka Osiecka
APETYT NA CZEREŚNIE
reżyseria – Marek Grzesiński
scenografia – Ewa Sowińska
muzyka – Maciej Małecki
ruch sceniczny – Emil Wesołowski
premiera – 31.12.1989 r. (Scena Na Dole)

264 (187) Friedrich Dürrenmatt
MAŁŻEŃSTWO PANA MISSISSIPPI
(Die Ehe des Herrn Mississippi)
przekład – Jacek St. Buras
reżyseria – Janusz Warmiński
dekoracje – Marcin Stajewski
kostiumy – Irena Biegańska
opracowanie dźwiękowe – Andrzej Olendzki
premiera – 17.02.1990 r.

265 (188) Samuell Beckett
KTÓRZY UPADAJĄ
(All that Fall)
reżyseria – Bożena Suchocka (PWST), Jarosław Ostaszkiewicz (PWST)
scenografia – Marcin Stajewski
efekty dźwiękowe – Andrzej Brzoska
premiera – 28.04.1990 r. (Scena 61)

266 (189) Czesław Miłosz
CIERŃ PROROCZY (Wybór poezji)
wybór – Krzysztof Kolberger
premiera – 9.06.1990 r. (Scena Na Dole)

267 (190) Witold Gombrowicz
PORNOGRAFIA (wznowienie)
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Tomasz Bajerski
premiera – 13.07.1990 r. (Scena 61)

268 (191) Aleksander Fredro
ZEMSTA
reżyseria – Gustaw Holoubek
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 2.12.1990 r. (Scena Główna)

269 (192) Krystyna Kofta
PĘPOWINA
reżyseria – Szczepan Szczykno
scenografia – Agnieszka Zawadowska
premiera – 29.12.1990 r. (Scena 61)

270 (193) Marian Hemar
FIRMA
reżyseria – Edward Dziewoński
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 2.02.1991 r. (Scena 61)

271 (194) TUWIM
scenariusz i reżyseria – Jan Kamieński
scenografia – Jan Maria Nowak
choreografia – Emil Wesołowski
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
aranżacja – Piotr Hertel, Wojciech Borkowski
premiera – 8, 9.02.1991 r. (Scena Na Dole)

272 (195) GRA – musical na jednego aktora
– recital Artura Barcisia
reżyseria – Marcin Sosnowski
opracowanie muzyczne – Wojciech Kaleta
premiera – 9.05.1991 r. (Scena Na Dole)

273 (196) William Shakespeare
BURZA
(The Tempest)
przekład – Stanisław Barańczak
inscenizacja i reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Wiesław Olko
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Jerzy Satanowski
ruch sceniczny – Tomasz Tworkowski
premiera – 25.05.1991 r.

274 (197) Witold Gombrowicz
KOSMOS
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 26.10.1991 r. (Scena 61)

275 (198) Janusz Głowacki
POLOWANIE NA KARALUCHY
reżyseria – Laco Adamik
scenografia – Barbara Kędzierska
premiera – 21.11.1991 r.

276 (199) KOLĘDY w wykonaniu Michała Bajora
aranżacje – Piotr Rubik
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 27.12.1991 r. (Scena 61)

277 (200) Hermann Broch
ZWIERZENIA SŁUŻKI ZERLINY
przekład – Anna Maria Linke
adaptacja i reżyseria – Kazimierz Kutz
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 30.01.1992 r. (Scena 61)

278 (201) Karol Dickens
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
(A Christmas Carol)
reżyseria zbiorowa pod kierunkiem Marii Ciunelis
scenografia – Antoni Poroś, Marcin Stajewski
kostiumy – Anna Dezór
premiera – 9.02.1992 r.

279 (202) Juliusz Słowacki
MAZEPA
reżyseria – Gustaw Holoubek
dekoracje – Marcin Stajewski
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 21.03.1992 r. (Scena Główna)

280 (203) Bruno Schulz
KSIĘGA CZASU
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 2.05.1992 r. (Scena 61)

281 (204) Patrik Süskind
KONTRABASISTA
(Der Kontrabass)
tłumaczenie – Barbara Woźniak
reżyseria – Robert Gliński
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 9.05.1992 r. (Scena Na Dole)

282 (205) Anthony Shaffer
DETEKTYW
(Sleuth)
tłumaczenie – Cecylia Wojewoda
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 13.06.1992 r. (Scena 61)

283 (206) Eugène Labiche
SŁOMKOWY KAPELUSZ
(Un chapeau de paille d’Italie)
tłumaczenie i opracowanie – Julian Tuwim
reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Janusz Wiśniewski
malarstwo – Antoni Poroś
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Janusz Bogacki
teksty piosenek – Marcin Sosnowski
choreografia – Ewa Wycichowska
przygotowanie wokalne – Ewa Jusewicz–Janowska
premiera – 11.07.1992 r.

284 (207) Arthur Miller
ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA
(Death of a Salesman)
tłumaczenie – Joanna Gorczycka
reżyseria – Feliks Falk
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz
premiera – 28.11.1992 r.

285 (208) George Tabori
MEIN KAMPF
przekład – Danuta Żmij–Zielińska
reżyseria – Robert Gliński
scenografia – Agnieszka Zawadowska
muzyka – Jerzy Satanowski
pantomima – Tomasz Tworkowski
choreografia tanga i walca – Janusz Józefowicz
premiera – 19.12.1992 r. (Scena Główna)

286 (209) Janusz Głowacki
ANTYGONA W NOWYM JORKU
reżyseria – Izabella Cywińska
scenografia – Jerzy Juk Kowarski
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 13.02.1993 r. (Scena Główna)

287 (210) Denis Diderot
KUBUŚ FATALISTA I JEGO PAN
(Jacques le fataliste et son maitre)
tłumaczenie – Tadeusz Boy-Żeleński
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
teksty piosenek – Wojciech Młynarski
muzyka – Jerzy Derfel
kierownictwo muzyczne – Aldona Krasucka
choreografia – Janusz Józefowicz
premiera – 24.04.1993 r. (Scena 61)

288 (211) Kurt Vonnegut jr.
MATKA NOC
(Mother Night)
przekład – Lech Jęczmyk
adaptacja i reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 12.06.1993 r. (Scena 61)

289 (212) DYMNY
scenariusz – Anna Dymna, Maciej Wojtyszko
reżyseria – Maciej Wojtyszko
scenografia – Antoni Poroś
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Dorota Furman
premiera – 26.06.1993 r. (Scena Na Dole)

290 (213) Luigi Pirandello
TAK JEST, JAK SIĘ PAŃSTWU ZDAJE
(Cosi è (se vi pare))
przekład – Jerzy Jędrzejewicz
reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Maciej Preyer
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 10.07.1993 r.

291 (214) Witold Gombrowicz
IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA
reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz, Maciej Wojtyszko
scenografia – Maciej Preyer
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 12.02.1994 r. (Scena 61)

292 (215) Bertolt Brecht, Kurt Weill
OPERA ZA TRZY GROSZE
(Dreigroschenoper)
przekład – Barbara Witek-Swinarska
teksty songów – Władysław Broniewski
inscenizacja i reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Janusz Sosnowski
kostiumy – Irena Biegańska
kierownictwo muzyczne – Jerzy Satanowski
premiera – 20.02.1994 r.

293 (216) Tadeusz Konwicki
CZYTADŁO
adaptacja i reżyseria – Robert Gliński
scenografia – Aleksandra Semenowicz
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 23.04.1994 r.

294 (217) David Mamet
OLEANNA
przekład – Marek Kędzierski
reżyseria – Feliks Falk
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 7.05.1994 r. (Scena 61)

295 (218) J.B. i INNI
Sceny dramatyczne według Maksyma Gorkiego
przekład – Stanisław Brucz i Stanisław Ryszard Dobrowolski
inscenizacja i reżyseria – Tadeusz Konwicki
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 9.07.1994 r.

296 (219) Juliusz Słowacki
FANTAZY (Nowa Dejanira)
reżyseria – Gustaw Holoubek
scenografia – Lidia i Jerzy Skarżyńscy
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 13.11.1994 r.

297 (220) Tom Stoppard
ARKADIA
(Arcadia)
przekład – Jerzy Limon
reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 17.12.1994 r. (Scena 61)

298 (221) BOY
scenariusz i reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Maciej Preyer
muzyka i instrumentacja – Jerzy Derfel
choreografia – Jacek Tomasik
premiera – 4.02.1995 r. (Scena Na Dole)

299 (222) Luigi Pirandello
ŻYWA MASKA
(Enrico IV)
przekład – Leon Chrzanowski
reżyseria – Robert Gliński
scenografia – Agnieszka Zawadowska
opracowanie muzyczne – Małgorzata Benedek, Marcin Mierzejewski
premiera – 30.03.1995 r.

300 (223) Grigorij Gorin
PRAWDOMÓWNY KŁAMCA
(Samyj prawdiwyj)
przekład – Janina i Grzegorz Fedorowscy
reżyseria – Maciej Wojtyszko
scenografia – Antoni Poroś
premiera – 14.05.1995 r.

301 (224) Ronald Harwood
ZA I PRZECIW
(Taking Sides)
przekład – Michał Ronikier
reżyseria – Janusz Warmiński
scenografia – Andrzej Przybył
premiera – 10.06.1995 r.

302 (225) Howard Baker
SCENY Z EGZEKUCJI
(Scenes from an Execution)
przekład – Maria Zborowska
inscenizacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
współpraca scenograficzna – Catherine Szostak-Walker
premiera – 1.12.1995 r.

303 (226) William Shakespeare
KUPIEC WENECKI
(The Merchant of Venice)
tłumaczenie – Stanisław Barańczak
reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Maciej Preyer
muzyka – Wojciech Borkowski
współpraca scenograficzna – Catherine Szostak-Walker
premiera – 23.03.1996 r.

304 (227) Fiodor Dostojewski
SEN WUJASZKA
(Diaduszkin son)
tłumaczenie – Władysław Broniewski
adaptacja i reżyseria – Małgorzata Boratyńska (PWST)
scenografia – Agnieszka Bartold
muzyka – Jan Janga Tomaszewski
premiera – 27.04.1996 r. (Scena 61)

305 (228) OPERA GRANDA, czyli A CZY SĄ JESZCZE SIOSTRY
scenariusz – Aldona Krasucka, Maciej Wojtyszko
reżyseria – Maciej Wojtyszko, Tadeusz Wiśniewski
kierownictwo muzyczne – Aldona Krasucka, Wojciech Borkowski
scenografia – Antoni Poroś
choreografia – Tadeusz Wiśniewski
instrumentacja – Wojciech Borkowski
premiera – 12.07.1996 r.

Premiery za dyrekcji Zbigniewa Libery (od XI 1996 do IX 2008 – dyr. naczelny) i Gustawa Holoubka (od XI 1996 – dyr. artystyczny)


306 (229) Mark Medoff
DZIECI MNIEJSZEGO BOGA
(Children of a Lesser God)
przekład – Kazimierz Piotrowski
reżyseria – Waldemar Matuszewski
scenografia – Ewa Strebejko
opracowanie muzyczne – Adam Gzyra
konsultacja języka migowego – Mirosława Sosnowska
premiera – 12.11.1996 r. (Scena 61)

307 (230) MŁYNARSKI ’97 – recital autorski
kierownictwo muzyczne – Jerzy Derfel
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 31.12.1996 r.

308 (231) Eugene O’Neill
ZMIERZCH DŁUGIEGO DNIA
(Long Day’s Journey into Night)
tłumaczenie – Wacława Komarnicka i Krystyna Tarnowska
reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
scenografia – Maciej Preyer
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 22.02.1997 r.

309 (232) Arthur Schnitzler
KOROWÓD
(Reigen)
tłumaczenie – Maria Kurecka
reżyseria – Agnieszka Glińska
scenografia – Magdalena Maciejewska
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 1.03.1997 r. (Scena 61)

310 (233) Siemion Złotnikow
ODCHODZIŁ MĘŻCZYZNA OD KOBIETY
(Uchodził starik od staruchy)
tłumaczenie – Anna Sobecka
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz
premiera – 11.10.1997 r. (Scena 61)

311 (234) SZALONY DZIEŃ czyli WESELE FIGARA
(Le mariage de Figaro)
wg Pierre’a de Beaumarchais i Wolfganga Amadeusza Mozarta
przekład tekstu – Tadeusz Boy–Żeleński
libretto – Lorenzo da Ponte
w tłumaczeniu Aleksandra Rymkiewicza
aria Marceliny w przekładzie Zdzisława Jachimeckiego
opracowanie tekstu i reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
opracowanie muzyczne, kierownictwo muzyczne – Aldona Krasucka
scenografia – Maciej Preyer
choreografia – Emil Wesołowski
premiera – 15.11.1997 r.

312 (235) Ronald Harwood
GARDEROBIANY
(The Dresser)
tłumaczenie – Michał Ronikier
reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Marek Chowaniec
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 13.12.1997 r. (Scena Główna)

313 (236) OPĘTANY wg Bolesława Leśmiana
scenariusz i reżyseria – Małgorzata Boratyńska
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Janga Tomaszewski
gra zespół muzyczny „Head up”
premiera – 24.01.1998 r.

314 (237) Anton Czechow
WUJASZEK WANIA
(Diadia Wania)
przekład – Artur Sandauer
reżyseria – Tomasz Konina
scenografia – Katarzyna Proniewska-Mazurek
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 24.02.1998 r. (Scena 61)

315 (238) Marek Koterski
DOM WARIATÓW
reżyseria – Marek Koterski
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 21.03.1998 r.

316 (239) Ödön von Horváth
OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO
(Geschichten aus dem Wiener Wald)
przekład – Barbara Swinarska
reżyseria – Agnieszka Glińska
scenografia – Magdalena Maciejewska
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Tomasz Tworkowski
premiera – 7.11.1998 r.

317 (240) Dario Fo, Franca Rame
ZWIĄZEK OTWARTY
(Una copia aperta)
przekład – Aleksander Berlin
reżyseria – Aleksander Berlin
scenografia – Marcin Jarnuszkiewicz
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 28.11.1998 r. (Scena 61)

318 (241) Tadeusz Konwicki
TAK DALEKO, TAK BLISKO
scenariusz i reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Marek Chowaniec
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Zygmunt Konieczny
premiera – 12.12.1998 r.

319 (242) Karoline Leach
MR LOVE
(The Mysterious Mr Love)
przekład – Elżbieta Woźniak
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz
premiera – 30.01.1999 r. (Scena 61)

320 (243) Gabriela Zapolska
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Anna Sekuła
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 28.03.1999 r.

321 (244) Conor McPherson
ŚW. MIKOŁAJ
(St Nicholas)
przekład – Elżbieta Woźniak
reżyseria – Agnieszka Glińska
scenografia – Jan Kozikowski
premiera – 24.04.1999 r. (Scena Na Dole)

322(245) Bohumil Hrabal
VITA NUOVA
przekład – Piotr Godlewski
adaptacja – Agnieszka Warchulska
reżyseria – Agnieszka Warchulska, Jarosław Gajewski
premiera – 6.11.1999 r. (Scena Na Dole)

323 (246)  Edmond Rostand
CYRANO DE BERGERAC
przekład – Joanna Walter, Maria Konopnicka, Włodzimierz Zagórski
adaptacja tekstu i reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Marek Chowaniec
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Jan Janga Tomaszewski
układ szermierki – Wojciech Zabłocki
premiera – 13.11.1999 r.

324 (247) TRZY RAZY PIAF
scenariusz i reżyseria – Artur Barciś
scenografia – Marcin Stajewski
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 8.01.2000 r. (Scena Na Dole)

325 (248) Eric-Emmanuel Schmitt
LIBERTYN
(Le Libertin)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Irena Biegańska
premiera – 29.01.2000 r. (Scena 61)

326 (249) KOBIETA…
program autorski Grażyny Barszczewskiej
opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
dekoracje – Marcin Stajewski
opieka artystyczna – Marcin Sosnowski
premiera – 2.04.2000 r. (Scena Na Dole)

327 (250) Joseph Majault
CENTURION CZYLI OPOWIEŚĆ O KRZYŻU
(La partie de des, recit d’un Centurion)
przekład – Marcin Ryszkiewicz
reżyseria – Janusz Kukuła
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Stanisław Radwan
premiera – 7.04.2000 r. (Scena 61)

328 (251) Ronald Harwood
HERBATKA U STALINA
(Taking Tea With Stalin)
przekład – Michał Ronikier
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Joanna Macha
muzyka – Juliusz Pilpel
premiera – 5.03.2000 r.

329 (252) Witold Gombrowicz
OPĘTANI
adaptacja i reżyseria – Andrzej Pawłowski
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Joanna Macha
choreografia – Leszek Bzdyl
opracowanie muzyczna – Andrzej Pawłowski
premiera – 28.05.2000 r.

330 (253) Molière
SKĄPIEC
(L’Avare)
przekład – Jan Polewka
reżyseria – Krzysztof Zaleski
dekoracje – Zofia de Ines, Joanna Macha
kostiumy – Zofia de Ines
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 7.01.2001 r.

331 (254) DWIE SCENY MIŁOSNE
– Oskar Wilde TRAGEDIA FLORENCKA
(A Florentine Tragedy)
przekład – Antoni Libera
– Antoni Czechow NIEDŹWIEDŹ (Miedwied’)
przekład – Jerzy Wyszomirski
reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Joanna Macha
kostiumy – Zofia de Ines
muzyka – Wojciech Borkowski
układ walki – Tomasz Grochoczyński
premiera – 7.04.2001 r. (Scena 61)

332 (255) Francis Veber
KOLACJA DLA GŁUPCA
(Le dîner de cons)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 11.05.2001 r.

333 (256) KOFTA
scenariusz i reżyseria – Artur Barciś
kierownictwo muzyczne i aranżacje utworów – Wojciech Borkowski
współpraca reżyserska – Marcin Sosnowski
scenografia – Tomasz M.Wiśniewski, Dorota Żarska
choreografia – Tadeusz Wiśniewski
premiera – 18.05.2001 r. (Scena Na Dole)

334 (257) Eric-Emmanuel Schmitt
NOC Z DON JUANEM
(Le nuit de Valognes)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Waldemar Matuszewski
scenografia – Aleksandra Semenowicz
choreografia i opracowanie muzyczne – Tadeusz Wiśniewski
realizacja światła – Mirosław Poznański
premiera – 10.11.2001 r.

335 (258) William Gibson
DWOJE NA HUŚTAWCE
(Two for the Seesaw)
przekład – Małgorzata Semil, Karol Jakubowicz
reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Joanna Macha
premiera – 16.12.2001 r. (Scena 61)

336 (259) Mikołaj Gogol REWIZOR
(Rewizor)
przekład i adaptacja – Aleksander Argentynowicz
reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Zofia de Ines
muzyka – Wojciech Borkowski
choreografia – Emil Wesołowski
premiera – 9.02.2002 r.

337 (260) David Auburn DOWÓD
(Proof)
przekład – Hanna Szczerkowska
reżyseria – Agnieszka Lipiec – Wróblewska
scenografia – Agnieszka Zawadowska
muzyka – Artur Rojek
światło – Tomasz Wert
premiera -27.04.2002 r. (Scena 61)

338 (261) Jerzy Dobrowolski
ZAŚWIADCZENIE O INTELIGENCJI
scenariusz i reżyseria – Wojciech Młynarski
scenografia – Marcin Stajewski
choreografia – Zofia Rudnicka
opracowanie muzyczne – Jerzy Derfel
premiera – 20.12.2002 r. (Scena Na Dole)

339 (262) MŁYNARSKI CZYLI TRZY ELEMENTY
scenariusz i reżyseria – Magda Umer
scenografia – Izabela Chełkowska
kierownictwo muzyczne i aranżacje – Wojciech Borkowski
światło – Mieczysław Kozioł
premiera – 31.03.2003 r.

340 (263) MAGDALENA ZAWADZKA – PAMIĘTNIK LIRYCZNY
reżyseria – Marcin Sosnowski
scenografia – Marcin Stajewski
kierownictwo muzyczne – Beata Wus
premiera – 1.03.2003 r. (Scena Na Dole)

341 (264) Kurt Tucholsky
OCZY WIELKIEGO MIASTA
przekład – Roman Kołakowski
reżyseria – Agnieszka Glińska
scenografia – Agnieszka Zawadowska
kierownictwo muzyczne – Urszula Borkowska
premiera – 5.04.2003 r. (Scena 61)

342 (265) Nicholas Wright
VINCENT I URSZULA
(Vincent in Brixton)
przekład – Hanna Szczerkowska
reżyseria – Barbara Sass
scenografia – Zofia de Ines
muzyka – Michał Lorens
światło – Wiesław Zdort
premiera – 31.05.2003 r. (Scena 61)

343 (266) John Boynton Priestley
PAN INSPEKTOR PRZYSZEDŁ
(An Inspektor Calls)
przekład – Krystyna Podleska, Anna Wołek
reżyseria – Krzysztof Zaleski
scenografia – Zofia de Ines
premiera – 18.10.2003 r. (Scena 61)

344 (267) Eric-Emmanuel Schmitt
FREDERICK CZYLI BULWAR ZBRODNI
(Frédérick ou le Boulevard du Crime)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Wojciech Adamczyk
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Irena Biegańska
choreografia – Zofia Rudnicka
premiera – 16.11.2003 r.

345 (268) Sofokles
KRÓL EDYP
(Oidípus Týrannos)
przekład i adaptacja – Marcin Sosnowski
reżyseria – Gustaw Holoubek
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Wojciech Borkowski
światło – Jan Holoubek
premiera – 14.03.2004 r.

346 (269) Matei Visniec
ZATRUDNIMY STAREGO CLOWNA
(Petit boulot pour vieux clown)
przekład – Krzysztof Warlikowski
(z francuskiej wersji utworu Matei Visniec i Claire Jequier)
adaptacja i reżyseria – Sebastian Chondrokostas
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Urszula Borkowska
pantomima – Jerzy Winnicki
premiera – 16.10.2004 r. (Scena 61)

347 (270)
NOC Z WERTYŃSKIM
oprawa literacka – Janusz Głowacki
opieka artystyczna – Gustaw Holoubek
scenografia – Marcin Stajewski
opracowanie muzyczne – Marek Walawender
premiera – 6.11.2004 r. (Scena Na Dole)

348 (271) John Whiting
DEMONY
(The Devils)
przekład – Krystyna Tarnowska, Andrzej Nowicki
reżyseria – Wojciech Adamczyk
dekoracje i światła – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Piotr Salaber
choreografia – Tomasz Tworkowski
premiera – 5.12.2004 r.

349 (272) Eric-Emmanuel Schmitt
MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE
(Petits crimes conjugaux)
przekład – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Marcin Sosnowski
scenografia – Marek Chowaniec
kostiumy – Irena Biegańska
premiera – 12.02.2005 r. (Scena 61)

350 (273) Jukio Mishima
MADAME DE SADE
(Sado – koshaku – fujin)
przekład – Stanisław Janicki i Yukio Kudo
reżyseria – Barbara Sass
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Irena Biegańska
muzyka – Michał Lorenc
światła – Wiesław Zdort
premiera – 26.02.2005 r. (Scena 61)

351 (274)
… I TYLE MIŁOŚCI
(Leszij) napodstawie „Diabła leśnego”
przekład – Irena Bujakowska
reżyseria -Andrzej Domalik
scenografia – Marcin Jarnuszkiewicz
muzyka – Wojciech Borkowski
światło – Jan Holoubek
premiera – 16.04.2005 r.

352 (275) Izaak Babel
ZMIERZCH
(Zakat)
przekład – Jerzy Pomianowski
reżyseria – Bogdan Michalik
scenografia – Wojciech Stefaniak
muzyka – Wojciech Borkowski
opracowanie partii fletowych – Tomasz Kmiecik
premiera – 9.10.2005 r.

353 (276) Jean Genet
POKOJÓWKI
przekład – Jan Błoński
reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak (Akademia Teatralna)
muzyka – Michał Górczyński
premiera – 13.01.2006 r. (Scena 61)

354 (277) Pierre Beaumarchais, Gioacchino Rossini
CYRULIK SEWILSKI
(Le Barbier de Séville)
przekład i adaptacja tekstu – Marcin Sosnowski
Aria o plotce w przekładzie Ignacego Ziółkowskiego
reżyseria – Gustaw Holoubek
scenografia i światła – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Zofia de Ines
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Janusz Józefowicz
przygotowanie wokalne – Andrzej Borzym
premiera – 14.03.2006 r.

355 (278) Fiodor Dostojewski
ZBRODNIA I KARA
(Prestuplenije i nakazanije)
przekład – J.P. Zajączkowski
adaptacja i reżyseria – Barbara Sass
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Zofia de Ines
muzyka – Michał Lorenc
światła – Wiesław Zdort
premiera – 7.10.2006 r.

356 (279) Martin McDonagh
CZASZKA Z CONNEMARY
(A Skull in Connemara)
przekład – Klaudyna Rozhin
reżyseria – Kazimierz Kutz
scenografia – Jerzy Kalina
światła – Tomasz Wert
premiera – 4.11.2006 r. (Scena 61)

357 (280) Donald Churchill
CHWILE SŁABOŚCI
(Moment of weakness)
przekład – Klaudyna Rozhin
reżyseria – Marcin Sosnowski
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Magdalena Jarosz
światło – Jan Holoubek
premiera – 15.12.2006 r. (Scena 61)

358 (281) Jan Kaczmarek
ALBUM RODZINNY
scenariusz i reżyseria Adam Opatowicz, Andrzej Poniedzielski
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
scenografia – Mariusz Napierała
choreografia – Dorota Furman
premiera – 3.02.2007 r. (Scena Na Dole)

359 (282)
ECH RAZ JESZCZE RAZ… CZYLI TANIEC Z PAMIĘCIĄ
opieka literacka – Janusz Głowacki
opieka artystyczna – Gustaw Holoubek
scenografia – Mateusz Stajewski
kierownictwo muzyczne – Marek Walawender
premiera – 23.03.2007 r. (Scena Na Dole)

360 (283) Ronald Harwood
KOLABORACJA
(Collaboration)
przekład – Michał Ronikier
reżyseria – Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz
prapremiera światowa – 6.10.2007 r.

361 (284) Ingmar Bergman
SONATA JESIENNA
(Autumn sonata)
przekład – Zygmunt Łanowski
reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak
kostiumy – Zofia de Ines
opracowanie muzyczne – Michał Sikora
premiera – 23.11.2007 r. (Scena Na Dole)

362 (285) Harold Pinter
POWRÓT DO DOMU
(The Homecoming)
przekład – Adam Tarn
reżyseria – Barbara Sass
scenografia – Zofia de Ines
muzyka – Michał Lorenc
światła – Wiesław Zdort
układ tańca – Rafał Dziemidok
premiera – 8.12.2007 r.

363 (286) Rafael Mendizábal
CZY LUBI PANI SCHUBERTA?
(Le gusta Schubert?)
przekład – Rubi Birden
reżyseria -Tomasz Zygadło
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Ewa Zaborowska
premiera – 1.02.2008 r. (Scena 61)

364 (287) Patrick Marber
BLIŻEJ
(Closer)
przekład – Michał Ronikier
reżyseria – Marcin Sosnowski
scenografia – Marek Chowaniec
kostiumy – Magdalena Jarosz
premiera – 7.03.2008 r. (Scena 61)

365 (288)
Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Andrzej Poniedzielski
STACYJKA ZDRÓJ
scenariusz i reżyseria – Adam Opatowicz, Andrzej Poniedzielski
scenografia – Jan Banucha
współpraca scenograficzna – Ewa Krauze
kierownictwo muzyczne i aranżacje – Wojciech Borkowski
przygotowanie wokalne – Tomasz Bajerski, Andrzej Borzym
choreografia – Dorota Furman
premiera – 19.04.2008 r.

Premiery za dyrekcji Zbigniewa Libery (od XI 1996 do IX 2008 – dyr. naczelny) i Izabelli Cywińskiej (od 1 IV 2008 – dyr. artystyczna)


366 (289) Václav Havel
ODEJŚCIA
(Odcházeni)
przekład – Andrzej S. Jagodziński
reżyseria – Izabella Cywińska
scenografia – Paweł Dobrzycki
kostiumy – Diana Marszałek
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 14.11.2008 r.

367 (290) Magda Fertacz
TRASH STORY albo sztuka (nie)pamięci
reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak
współpraca scenograficzna i kostiumy – Julia Skrzynecka
muzyka – Sławomir Jaskułke
premiera – 21.11.2008 r. (Scena 61)

368 (291)
Biljana Srbljanović
SZARAŃCZA
(Skakavci)
przekład – Dorota Jovanka Ćirlić
reżyseria – Natalia Sołtysik
scenografia – Izabela Wądołowska
kostiumy – Natalia Sołtysik i Izabela Wą
muzyka – Dominik Strycharski
ruch sceniczny – Jarosław Staniek
reżyseria światła – Szymon Lenkowski
premiera – 5.12.2008 r.

Premiery za dyrekcji Sławomiry Łozińskiej (od IX 2008 – dyr. naczelna) i Izabelli Cywińskiej (od 30 VI 2011 – dyr. artystyczna)


369 (292) Jewgienij Griszkowiec
MIASTO
(Gorod)
przekład – Anna Mirkes Radziwon, Marek Radziwon
reżyseria i scenografia – Artur Urbański
premiera – 14.03.2009 r. (Scena 61)

370 (293) Isaac Bashevis Singer
NAMIĘTNOŚCI
adaptacja oparta na opowiadaniach I. B. Singera:
“Broda” w tłumaczeniu Pawła Śpiewaka,
“Wielbicielka” i “Przygoda” w tłumaczeniu Elżbiety Petrajtis – O’Neil
adaptacja i reżyseria – Izabella Cywińska
scenografia – Jan Kozikowski
reżyseria światła – Mirosław Poznański
kostiumy – Julia Skrzynecka
songi – Andrzej Poniedzielski
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 29.03.2009 r.

371 (294)
Tadeusz Różewicz
MOJA CÓRECZKA
scenariusz i reżyseria – Marek Fiedor
scenografia i kostiumy – Monika Jaworowska-Duchlińska
światło – Mirosław Poznański
muzyka – Bolesław Rawski
premiera – 07.10.2009 r.

372 (295)
JESIENIN
scenariusz – Janusz Głowacki
reżyseria – Józef Opalski
muzyka – Olena Leonenko
kierownik muzyczny – Rafał Grząka
scenografia – Dorota Kołodyńska
choreografia – Jacek Badurek
światło – Piotr Pawlik
kierownik produkcji – Agata Kabat
premiera – 27.11.2009 r. (Scena Na Dole)

373 (296) Gabriela Zapolska
SKIZ
reżyseria – Maria Spiss
scenografia – Łukasz Błażejewski
premiera – 24.01.2010 r.

374 (297) Andrzej Poniedzielski
CHYBA JUŻ MOŻNA
scenariusz i reżyseria – Andrzej Poniedzielski
premiera – 8.04.2010
premiera – 27.11.2009 r. (Scena Na Dole)

375 (298) Michaił Sałtykow-Szczedrin
JUDASZEK wg PAŃSTWO GOŁOWLEWOWIE
tłumaczenie – Agnieszka Lubomira Piotrowska
adaptacja i reżyseria – Andrzej Bubień
scenografia – Elena Dmitrakowa
premiera – 24.04.2010 r.

376 (299)
Yasmina Reza
BÓG MORDU
(Le Dieu du carnage)
tłumaczenie – Barbara Grzegorzewska
reżyseria – Izabella Cywińska
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 4.12.2010 r. (Scena 61)

377 (300)
SCENY NIEMALŻE MAŁŻEŃSKIE
STEFANII GRODZIEŃSKIEJ
scenariusz – Grażyna Barszczewska
opieka artystyczna – Andrzej Poniedzielski
scenografia – Dominika Laskowska
reżyseria światła – Jarosław Szmidt
produkcja – ARS IMAGO Magdalena Molak-Szmidt
premiera – 25.02.2011 r. (Scena Na Dole)

378 (301) Sébastien Thiéry
KASTA LA VISTA
(Cochons d”inde)
tłumaczenie – Bartosz Wierzbięta
reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak
współpraca scenograficzna i kostiumy
– Małgorzata Bursztynowicz
muzyka – Michał Górczyński
premiera – 28.04.2011 r.

Premiery za dyrekcji Sławomiry Łozińskiej (od IX 2008 – dyr. naczelna) i Andrzeja Domalika (od 1 VII 2011 – dyr. artystyczny)


379 (302) Hanoch Levin
SHITZ
(Szic)
tłumaczenie – Michał Sobelman
reżyseria – Artur Tyszkiewicz
scenografia – Jan Kozikowski
muzyka – Michał Kwiatkowski i Jacek Grudzień
premiera – 13.11.2011 r.

380 (303) Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus
KABARETTO
scenariusz i prowadzenie – Andrzej Poniedzielski i Artur Andrus
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 9.11.2011 r. (Scena Na Dole)

381 (304) William Shakespeare
SEN NOCY LETNIEJ
(A Midsummer Night’s Dream)
przekład – Stanisław Barańczak
reżyseria – Bożena Suchocka
scenografia – Agnieszka Zawadowska
światło – Magdalena Górfińska
muzyka-  Wojciech Lubertowicz, Sebastian Wielądek
ruch sceniczny – Leszek Bzdyl
premiera – 21.01.2012 r.

382 (305) LA BOHEME
Wieczór piosenki francuskiej
przekład – Jerzy Czech
reżyseria – Andrzej Domalik
scenografia – Marcin Stajewski
choreografia – Krzysztof Tyniec
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
premiera – 24.03.2012 r.

383 (306) Nikołaj Kolada
MERYLIN MONGOŁ
(Murlin Murlo)przekład – Jerzy Czech
reżyseria – Bogusław Linda
scenografia – Małgorzata Szczęśniak
światło – Prot Jarnuszkiewicz
premiera – 21.04.2012 r.

384 (307) Thomas Bernhard
SIŁA PRZYZWYCZAJENIA
(Die Macht der Gewohnheit)przekład – Monika Muskała
reżyseria – Magdalena Miklasz
scenografia – Ewa Woźniak
premiera – 10.11.2012 r. (Scena 61)

Premiery za dyrekcji Andrzeja Domalika (od 1 I 2013 – dyr. naczelny)


385 (308) Tankred Dorst
JA, FEUERBACH
(Ich, Feuerbach)przekład – Jacek St. Buras
reżyseria – Piotr Fronczewski
scenografia – Marcin Stajewski
premiera – 2.02.2013 r.

386 (309) Andrzej Poniedzielski, Adam Opatowicz
PIOSENNIK
spektakl dyplomowy studentów IV roku Akademii Teatralnej w Warszawie
opieka artystyczna – Andrzej Poniedzielski
scenografia – Jan Kozikowski
kierownik muzyczny – Marcin Partyka
premiera – 13.04.2013 r. (Scena Na Dole)

387 (310) Ger Thijs
POCAŁUNEK
(De Kus)przekład – Małgorzata Semil
reżyseria – Adam Sajnuk
scenografia – Katarzyna Adamczyk
premiera – 12.05.2013 r. (Scena 61)

388 (311) Glen Berger
W PROGU, czyli tajemnica zaniechanych spodni
(Underneath the Lintel) 
przekład – Hanna Szczerkowska
reżyseria – Bartek Konopka
scenografia – Marcin Stajewski
muzyka – Jerzy Satanowski
premiera – 12.06.2013 r. (Scena 61)

389 (312) NASTASJA FILIPOWNA
na motywach “Idioty” Fiodora Dostojewskiego
wg pomysłu Andrzeja Wajdy 

adaptacja i reżyseria – Andrzej Domalik
przekład – Jerzy Jędrzejewicz
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Jagna Janicka
światło – Katarzyna Łuszczyk
W spektaklu wykorzystano muzykę Tomasza Stańki
premiera – 15.12.2013 r. (Scena 61)

390 (313) AMOROSO
Wieczór piosenki włoskiej
reżyseria – Artur Barciś
scenografia – Marcin Stajewski
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Paulina Biernat
premiera – 31.12.2013 r.

391 (314) Tennessee Williams
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
(A Streetcar Named Desire)przekład – Jacek Poniedziałek
reżyseria – Bogusław Linda
scenografia – Jagna Janicka
światło – Katarzyna Łuszczyk
premiera – 27.02.2014 r.

392 (315) Agnieszka Osiecka
NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE
reżyseria i scenografia – Wojciech Kościelniak
współpraca scenograficzna – Ryszard Hodur
kostiumy – Anna Englert
opracowanie muzyczne – Dawid Rudnicki
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
przygotowanie wokalne – Andrzej Borzym jr.
choreografia – Jarosław Staniek
premiera – 29.03.2014 r.

393 (316)
JACEK KACZMARSKI – LEKCJA HISTORII
reżyseria – Jacek Bończyk
scenografia – Grzegorz Policiński
aranżacje i kierownictwo muzyczne – Fabian Włodarek
premiera – 22.11.2014 r. (Scena Na Dole)

394 (317) Esther Vilar
PAPIEŻYCA
przekład – Karolina Bikont
reżyseria – Edward Wojtaszek
scenografia i reżyseria światła- Paweł Dobrzycki
muzyka – Wojciech Borkowski
premiera – 22.01.2015 r. (Scena “61”)

395 (318) Sławomir Mrożek
RZEŹNIA
reżyseria – Artur Tyszkiewicz
scenografia i kostiumy – Justyna Elminowska
reżyseria światła- Mateusz Wajda
muzyka – Jacek Grudzień
premiera – 7.02.2015 r.

396 (319) Wolfgang Hildesheimer
MARY STUART
(Mary Stuart)przekład – Dorota Sajewska
scenografia i kostiumy – Agata Duda-Gracz
ruch sceniczny – Tomasz Wesołowski
reżyseria światła- Katarzyna Łuszczyk
muzyka – Maja Kleszcz, Wojciech Krzak
premiera – 16.05.2015 r.

397 (320) Wacław Holewiński
NIC SIĘ NIE STAŁO
reżyseria – Barbara Wiśniewska
scenografia – Karolina Frandrejewska
reżyseria światła – Paulina Góral
prapremiera – 13.06.2015 r. (Scena 61)

398 (321) Deirdre Kinahan
BŁOGIE DNI 
przekład – Joanna Crawley
reżyseria – Wojciech Urbański
scenografia – Maja Skrzypek
muzyka – Dominik Strycharski
światło – Paweł Głaszczka
prapremiera polska – 19.09.2015 r. (Scena 61)

399 (322) Molier
DZIEWICE I MĘŻATKI
(wg Les Femmes Savantes)
wg przekładu Tadeusza Boya-Żeleńskiego
inscenizacja – Janusz Wiśniewski
muzyka – Jerzy Satanowski
choreografia – Emil Wesołowski
prapremiera – 12.12.2015 r.

400 (323) 
RÓBMY SWOJE – piosenki Wojciecha Młynarskiego
scenariusz, reżyseria i kierownictwo muzyczna – Wojciech Borkowski
opieka artystyczna – Andrzej Domalik
kostiumy – Anna Englert
scenografia – Marcin Stajewski
ruch sceniczny – Jarosław Staniek
przygotowanie wokalne – Tomasz Bajerski
prapremiera – 02.04.2016 r.

401 (324) Bogusław Schaeffer
DEMON TEATRU CZYLI MNIEJSZA O TO
reżyseria i scenografia – Andrzej Domalik
kostiumy – Dorota Roqueplo
muzyka – Mateusz Dębski
choreografia – Lidia Bargieł
reżyseria światła – Prot Jarnuszkiewicz
konsultacja wokalna – Anna Lobedan
prapremiera – 11.06.2016 r. (Scena 61)

Premiery za dyrekcji Ryszarda Markowa (od 21 IX 2016 – po. dyr. naczelnego) i Tadeusza Nyczka (od 12 X 2016)


402 (325) Florian Zeller
OJCIEC
(„Le Père”)przekład – Bogusława Frosztęgareżyseria i opracowanie muzyczne – Iwona Kempa
scenografia i kostiumy – Justyna Elminowska
reżyseria światła i projekcje – Mateusz Wajda
premiera – 8.04.2017 r.

403 (326) wg Voltaire’a
KANDYD CZYLI OPTYMIZM
przekład – Tadeusz Boy-Żeleński
adaptacja – Krzysztof Orzechowski, Maciej Wojtyszko
reżyseria – Maciej Wojtyszko, Adam Wojtyszko
teksty piosenek – Maciej Wojtyszko
muzyka – Jerzy Derfel
choreografia – Zofia Rudnicka
kostiumy – Agata Roguska
współpraca projektowa – Studenci Wydziału Scenografii ASP w Warszawie
opieka artystyczna – prof. Paweł Dobrzycki
światło – Jędrzej Skajster
kierownictwo i opracowanie muzyczne – Wojciech Borkowski
przygotowanie wokalne – Tomasz Bajerski
premiera – 18.05.2017 r.

404 (327) wg Korczaka/Dargera/Kijowskiej?Farugi
SPOWIEDŹ MOTYLA
reżyseria – Julia Kijowska, Wojciech Faruga
muzyka – Radek Łukasiewicz
songi – Julia Kijowska
scenografia– Wojciech Faruga
kostiumy – Agnieszka Zawadzka
ruch sceniczny – Damian Kwiatkowski
instalacja video – Ada Rączka
Koprodukcja z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia
Teatrów dla Dzieci i Młodzieży
 ASSITEJ .
premiera – 5.10.2017 r

Premiery Dyrektora Teatru – Pawła Dangla (od 7 X 2017)


405 (328) Dea Loher
NAD CZARNYM JEZIOREM
(„Am Schwarzen See”)przekład – Grażyna Kaniareżyseria i opracowanie muzyczne – Iwona Kempa
scenografia i kostiumy – Justyna Elminowska
reżyseria światła – Mateusz Wajda
prapremiera polska – 28.01.2018 r. (Scena 61)

406 (329) Witold Gombrowicz
TRANS-ATLANTYK
reżyseria i adaptacja  – Artur Tyszkiewicz
scenografia  – Justyna Elminowska
muzyka i opracowanie – Jacek Grudzień
reżyseria światła – Mateusz Wajda
premiera – 17.02.2018 r.

407 (330) Max Frisch
GRA W ŻYCIE 
przekład – Karolina Bikont
reżyseria  – Aleksander Kaniewski
scenografia  i kostiumy – Paweł Dobrzycki
współpraca scenograficzna – Agata Roguska
muzyka  – Wojciech Borkowski
reżyseria światła – Paweł Dobrzycki, Jędrzej Skajster
premiera – 27.04.2018 r.

408 (331) Wieniedikt Jerofiejew
MOSKWA-PIETUSZKI 
przekład – Andrzej Drawicz
reżyseria  – Marian Opania
scenografia – Marcin Stajewski
projekcje – Franciszek Barciś,  Łukasz Kustrzyński
premiera – 3.06.2018 r. (Scena 61)