STEFAN JARACZ

W galerii prezentujemy zdjęcia Stefana Jaracza ze spektakli zagranych w Teatrze Ateneum w latach 1930 – 1939.

Urodził się w 1883 w Żukowicach Starych koło Tarnowa. Jest twórcą i patronem Teatru Ateneum.

“Wybitny aktor, powszechnie uznawany autorytet artystyczny, najwyżej oceniany na giełdzie teatralnej, zasypywany propozycjami, w 1930 r. został dyrektorem Teatru Ateneum. Dlaczego? Od tego pytania zaczynały się wszystkie wywiady. Dziwny człowiek z Jaracza – pisano. Rezygnuje z laurów aktorskich, przywilejów, sławy, z wielkich zarobków, by wszystko utopić w niepewnej imprezie, niewdzięcznej finansowo” pisał w jego monografii Edward Krasiński.

Pierwsza dyrekcja Jaracza w Ateneum przypadła na lata: 1930- 1933, druga: 1935 – 1939.

Ateneum za czasów Jaracza przypisano zaszczytny tytuł: dom Moliera, nazywano też polską Comedié Française na Powiślu. Jaracz przywrócił do życia Moliera dawniej granego w Polsce na ponuro. Odnalazł wspólną płaszczyznę dla dramatu i farsy. Sztuki Moliera osiągnęły niebywałą ilość przedstawień. Każda szła 80 razy z rzędu. Był to rekord europejski.

5.09.1939 roku miała się odbyć premiera „Żeglarza” J.Szaniawskiego. Odbyła się tylko poranna próba. W 1941 roku Jaracz został wywieziony do Oświęcimia. Po wyzwoleniu próbował występować, ale choroba uniemożliwiła mu pracę. Zmarł w Otwocku 11 sierpnia 1945 roku. Trumnę umieszczono na lawecie armatniej. Żałobny kondukt przeszedł ulicami Warszawy. Także ulicą Czerwonego Krzyża, obok wypalonych ruin Teatru Ateneum.

Do historii przeszedł słynny Testament Jaracza, tekst, który był artystycznym wyznaniem wiary i określeniem powinności zawodowych aktora.