NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

Czy przed Polską można uciec? Przekonajcie się sami, podczas spektaklu na podstawie powieści Trans-Atlantyk Witolda Gombrowicza.

Polska, Polsce, Polską, w Polsce, o Polsko… Polska wymieniana na dziesiątki sposobów jest obsesją bohaterów Trans-Atlantyku i jej autora a zarazem narratora, Witolda Gombrowicza.

Powieść, jedna z najsłynniejszych w naszej literaturze XX wieku, nie powstałaby, gdyby Gombrowicz (w lipcu 1939 roku) nie wsiadł na statek Chrobry do Argentyny, a wysiadłszy w Buenos Aires odmówił powrotu do ojczyzny objętej wojną. Swoje przygody świeżo upieczonego emigranta opisał w książce, która do dziś jest kością niezgody między „prawdziwymi Polakami” a tymi, którzy nie widzą powodu, żeby przed Polską leżeć wyłącznie plackiem. Czy Ojczyzna – ziemia ojców – musi być dla Polaka rzeczywiście tym, co najważniejsze? A może powinno się stworzyć jakąś Synczyznę – Polskę młodej przyszłości, wyzbytą starych grzechów Polaków Sarmatów? Statek „Polska” w spektaklu Artura Tyszkiewicza od wieków zarazem płynie i stoi w miejscu. Nasza pycha i nasza małość, tromtadracja i szlachetność kręcą nim w kółko, a my na nim, aż do zawrotu głowy.


Na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim trzy równorzędne nagrody za role męskie otrzymali: Artur Barciś (Poseł), Przemysław Bluszcz (Gombrowicz) i Krzysztof Dracz (Gonzalo).

TRAILER

SCENAGŁÓWNA
PREMIERA17 LUTEGO 2018
CZAS TRWANIA 125 min

OBSADA

GombrowiczPrzemysław Bluszcz
CieciszowskiTomasz Schuchardt
PosełArtur Barciś
PodsrockiRafał Fudalej
PułkownikMarek Lewandowski
BaronBartłomiej Nowosielski
PyckalDariusz Wnuk
CiumkałaTomasz Kozłowicz
GonzaloKrzysztof Dracz
TomaszJanusz Łagodziński / Krzysztof Gosztyła
IgnacJan Wieteska
HoracyJakub Sasak
Panna 1Julia Konarska
Panna 2Katarzyna Ucherska

TWÓRCY

autorWitold Gombrowicz
adaptacja i reżyseriaArtur Tyszkiewicz
scenografiaJustyna Elminowska
muzyka
i opracowanie
Jacek Grudzień
światłoMateusz Wajda
przygotowanie
wokalne
Magdalena Sobczak–Kotnarowska
ruch scenicznyMaćko Prusak