NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

2023-05-06 19:00 Kup bilet
2023-05-07 19:00 Kup bilet

Czy przed Polską można uciec? Przekonajcie się sami, podczas spektaklu na podstawie powieści Trans-Atlantyk Witolda Gombrowicza.

Polska, Polsce, Polską, w Polsce, o Polsko… Polska wymieniana na dziesiątki sposobów jest obsesją bohaterów Trans-Atlantyku i jej autora a zarazem narratora, Witolda Gombrowicza.

Powieść, jedna z najsłynniejszych w naszej literaturze XX wieku, nie powstałaby, gdyby Gombrowicz (w lipcu 1939 roku) nie wsiadł na statek Chrobry do Argentyny, a wysiadłszy w Buenos Aires odmówił powrotu do ojczyzny objętej wojną. Swoje przygody świeżo upieczonego emigranta opisał w książce, która do dziś jest kością niezgody między „prawdziwymi Polakami” a tymi, którzy nie widzą powodu, żeby przed Polską leżeć wyłącznie plackiem. Czy Ojczyzna – ziemia ojców – musi być dla Polaka rzeczywiście tym, co najważniejsze? A może powinno się stworzyć jakąś Synczyznę – Polskę młodej przyszłości, wyzbytą starych grzechów Polaków Sarmatów? Statek „Polska” w spektaklu Artura Tyszkiewicza od wieków zarazem płynie i stoi w miejscu. Nasza pycha i nasza małość, tromtadracja i szlachetność kręcą nim w kółko, a my na nim, aż do zawrotu głowy.


Na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim trzy równorzędne nagrody za role męskie otrzymali: Artur Barciś (Poseł), Przemysław Bluszcz (Gombrowicz) i Krzysztof Dracz (Gonzalo).

TRAILER

SCENAGŁÓWNA
PREMIERA17 LUTEGO 2018
CZAS TRWANIA 125 min
BILETY60 zł / 90 zł

OBSADA

GombrowiczPrzemysław Bluszcz
CieciszowskiTomasz Schuchardt
PosełArtur Barciś
PodsrockiRafał Fudalej
PułkownikMarek Lewandowski
BaronBartłomiej Nowosielski
PyckalDariusz Wnuk
CiumkałaTomasz Kozłowicz
GonzaloKrzysztof Dracz
TomaszJanusz Łagodziński / Krzysztof Gosztyła
IgnacJan Wieteska
HoracyJakub Sasak
Panna 1Julia Konarska
Panna 2Katarzyna Ucherska

TWÓRCY

autorWitold Gombrowicz
adaptacja i reżyseriaArtur Tyszkiewicz
scenografiaJustyna Elminowska
muzyka
i opracowanie
Jacek Grudzień
światłoMateusz Wajda
przygotowanie
wokalne
Magdalena Sobczak–Kotnarowska
ruch scenicznyMaćko Prusak