Zobaczcie pierwsze zdjęcia ze spektaklu Ława przysięgłych Ivana Klimy w reż. Jakuba Krofty. Premiera online już w sobotę (19 grudnia) o godzinie 18.00 tylko na VOD.TEATRATENEUM.PL.
Wykup dostęp już teraz!

fot. Bartek Warzecha

Sprawa na pozór wydaje się prosta. Oto sądowa ława przysięgłych, złożona ze zwykłych ludzi od sklepikarki po fryzjera, ma orzec, czy pewien obywatel zamordował swoją narzeczoną czy nie zamordował. Okoliczności wskazują, że raczej nie, i że zrobił to całkiem ktoś inny. Problem w tym, że sąd, dla którego pracuje ława przysięgłych, jest trochę dziwny. Zdaje się oczekiwać, że ława wyda werdykt nie mający się nijak do rzeczywistości, i robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. W związku z czym sprawa zaczyna się wikłać i plątać, zmierzając w stronę horroru i absurdu.
Sztuka napisana została w latach 60. przez znanego czeskiego pisarza i dramaturga, ale że była niecenzuralna, bo demaskowała niecne praktyki sądowe czasów komunizmu, miała kłopoty z przebiciem się na deski sceniczne. Tymczasem okazuje się, że zdumiewająco pasuje także do naszych czasów… Polską prapremierę przygotowują rodacy Ivana Klimy, czeski reżyser Jakub Krofta i scenograf Jan Štepanek.

OBSADA
Przewodnicząca – Maria Ciunelis
Prokurator – Przemysław Bluszcz
Obrońca – Tomasz Kozłowicz
Powrócony – Janusz Łagodziński
Bizneswomen – Magdalena Schejbal
Lobbysta – Grzegorz Damięcki
Sklepikarka – Dorota Nowakowska
Fryzjer – Bartłomiej Nowosielski
Dowódca – Tadeusz Borowski

TWÓRCY
autor – Ivan Klima
tłumaczenie – Janusz Anderman
dramaturgia – Tadeusz Nyczek
reżyseria – Jakub Krofta
scenografia i kostiumy – Jan Štepanek
muzyka – Grzegorz Mazon
Reżyseria świateł – Damian Pawella
Asystent reżysera – Joanna Trzcińska
Asystent scenografa – Beata Harasimowicz