Warszawa zyskuje nową przestrzeń teatralną. Teatr Ateneum 3 października 2020 uroczyście otwiera SCENĘ 20. Pierwszą premierą na deskach SCENY 20 będzie Kwartet Ronalda Harwooda w reż. Wojciecha Adamczyka. W obsadzie – Magdalena Zawadzka, Marzena Trybała, Sylwia Zmitrowicz, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Tyniec.

fot. Bartek Warzecha | SCENA 20

SCENA 20 to nowa, czwarta scena Teatru Ateneum. Mieści się w budynku ZNP (wejście od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35). Jest nowoczesna, dysponuje bogatym zapleczem technicznym i 222 fotelami na widowni.

Pomysł, aby powstała narodził się w 2017, gdy przed Teatrem Ateneum pojawiła się długo oczekiwana perspektywa remontu dotychczasowej siedziby przy ul. Jaracza.
Ponieważ sercem każdego teatru jest scena, to dla przejściowej sytuacji (jakim byłby remont) rozpoczęliśmy poszukiwania nowej sceny dla Ateneum. Znaleźliśmy ją u sąsiadów, czyli w budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tamtejszej sali konferencyjnej zobaczyliśmy potencjał dla naszej nowej sceny. Prace remontowo-budowlane ruszyły 10 maja 2019 roku.

Budowa SCENY 20 to największe zadanie inwestycyjne Teatru Ateneum w ostatnich dziesięcioleciach. To efekt zgodnej współpracy ZNP, Teatru Ateneum i m.st. Warszawy (które w całości sfinansowało inwestycję).

Wraz z otwarciem SCENY 20, zagości tam również duch teatru, bo bez jego roli opiekuńczej nie ostanie się przecież żaden teatr. Nie bez znaczenia dla tego faktu jest nasza pierwsza propozycja repertuarowa dla tej teatralnej przestrzeni – Kwartet Ronalda Harwooda w reż. Wojciecha Adamczyka. W obsadzie – Magdalena Zawadzka, Marzena Trybała, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Tyniec.

Otwarcie SCENY 20 wyznacza kolejny etap w dziejach Ateneum, jakimi wcześniej były – otwarcie SCENY 61 (23 grudnia 1960) i Sceny na Dole (28 lutego 1987).
Cieszymy się, że SCENA 20 zlokalizowana jest na warszawskim Powiślu, bo z tą dzielnicą, dziś jedną z najnowocześniejszych w Warszawie, Teatr Ateneum związany jest od początku swojej działalności, czyli już ponad dziewięćdziesiąt lat.