Przy okazji premiery Dworu nad Narwią zapraszamy na wystawę prac Franciszka Starowieyskiego (1930 – 2009), wybitnego malarza, grafika, rysownika, plakacisty, scenografa teatralnego i telewizyjnego. Wystawę będzie można oglądać w foyer od najbliższej soboty, 9 listopada w dniach grania wieczornych przedstawień w godzinach 18 do 21.

Franciszek Starowieyski – Studia malarskie rozpoczął w krakowskiej ASP (w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego), ukończył w warszawskiej ASP w pracowni Michała Byliny. Tworzył pod własnym nazwiskiem oraz pseudonimem Jan Byk.

Znakiem jego twórczości są najczęściej korpulentne kobiece kształty, czaszki, kości, zwierzęce truchła i „inne okropieństwa”, inspirowane przede wszystkim stylistyką barokową. „Ja żyję w tamtych czasach, a reszta – to, co później się zdarzyło, aż do pozornego dziś – jest tylko kwestią wyobraźni” – mawiał.
Na szczególną uwagę zasługują związki artysty z teatrem. Oryginalnym pomysłem Starowieyskiego był Teatr Rysowania, czyli kilkudniowe sesje malarskie realizowane na oczach publiczności. Takich spektakli Teatru Rysowania artysta zademonstrował ponad 20 w różnych miejscach świata; za najbardziej udane uchodzą cykle dzieł powstałych w Wenecji, Paryżu, Spoleto, Sewilli i Chicago.

Teatr Ateneum zawdzięcza Starowieyskiemu scenografie do trzech przedstawień: dwóch realizacji Strindbergowskiego „Tańca śmierci” (1974, 1985) oraz Witkacowskich „Onych” (1978). Artysta zaprojektował również plakaty do tychże spektakli.

Właśnie z „Onych” pochodzi cykl prezentowanych tu obrazów. Były elementami dekoracji przedstawienia, namalowane przez autora ze świadomością, że widzowie będą je oglądać z pewnego oddalenia; widać to po zamierzonym braku charakterystycznej dla malarza precyzji szczegółu.