Co może się wydarzyć, kiedy duchy z przeszłości materializują się w świecie żywych i wtrącają się w ich sprawy? Jarosław Marek Rymkiewicz, wybitny poeta, dramaturg i eseista, napisał w roku 1979 sztukę zarazem upiorną i śmieszną, w której działalność widm jest wyjątkowo uparta i dokuczliwa.

Każdy naród ma jakąś swoją historię, która albo napawa go dumą, albo bywa kulą u nogi. W przypadku naszej polskiej historii mamy do czynienia z jednym i drugim jednocześnie. To, co jednych z tej historii cieszy, innych ciężko wkurza, i tak mamy co najmniej od trzystu lat, o ile nie więcej. O historii ani zapomnieć się nie da, ani żyć z nią w zgodzie. Stąd kiedy trupy z przeszłości mieszają się z żyjącymi, wynikają z tego przeróżne porozumienia i nieporozumienia, groźne albo zabawne. Kochliwa hrabina sprzed stuleci odnajduje ducha kochanka we współczesnym dorobkiewiczu, stary generał z dawnego powstania ugania się za młodą mężatką… Kłania się Fredro i Witkacy, Mickiewicz i Mrożek. Dzisiaj znów uporczywie wracamy do historii, budujemy muzea i szukamy tam naszej dumy. Rymkiewicz zaś powiada: uważajcie, rodacy, upiory przeszłości lubią wysysać z nas krew.

Teaser

Paweł Dangel, dyrektor naczelny i artystyczny oraz Tadeusz Nyczek, kierownik literacki zapowiadają premierę spektaklu Dwór nad Narwią.

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

PREMIERA

9 listopada 2019

SCENA

główna

OBSADA

Tadzio Dariusz Wnuk
Basia Katarzyna Zawiślak–Dolny
Lutek Tomasz Schuchardt
Amelia Ewa Telega
Kamil  Mateusz Łapka
Jenerał Krzysztof Gosztyła
Porucznik Przemysław Bluszcz
Profesor Janusz Łagodziński
Pani Docent Katarzyna Ucherska
Walek Bartłomiej Nowosielski
Marylka (projekcja video) Weronika Humaj

TWÓRCY

autor Jarosław Marek Rymkiewicz
reżyseria Artur Tyszkiewicz
scenografia i kostiumy Aleksandra Gąsior
muzyka Borys Kunkiewicz
reżyseria światła Karolina Gębska
video Łukasz Kustrzyński, Bartek Warzecha
asystentka scenografa Agata Stanula