Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie zaprasza do udziału w swoim pierwszym programie edukacyjnym adresowanym do nauczycieli. W „Pracowni Wolnej Myśli” mogą wziąć udział osoby uczące w szkołach średnich – szczególnie zapraszamy nauczycieli: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, etyki i religii oraz wychowawcy klas.

Jak działa Pracownia Wolnej Myśli?

Ideą „Pracowni” jest dostarczenie różnorodnych narzędzi do pracy z młodzieżą oraz stworzenie okazji do wymiany myśli wokół obejrzanych przedstawień. Każdy z nauczycieli, zgłaszając się do udziału w programie, decyduje się na:

  • obejrzenie trzech spektakli z repertuaru naszego teatru (w tym jednego premierowego);
  • uczestnictwo w co najmniej trzech wybranych przez siebie warsztatach (przygotujemy ich aż dziewięć);
  • udział w spotkaniu integracyjnym, które pozwoli poznać szczegółowo założenia programu, oraz w spotkaniu ewaluacyjnym, które pozwoli nam poznać Wasze opinie o zaproponowanym przez nas cyklu działań i ulepszać go w kolejnych edycjach.

Dodatkowo po każdym spektaklu proponujemy moderowane spotkania z twórcami. 

Materiały ze wszystkich warsztatów w formie konspektów zajęć będą dostępne on-line przez cały czas trwania projektu.

Kto tworzy cykl?

Do realizacji warsztatów zaprosiliśmy zespół ekspertów o szerokich kompetencjach i wieloletnim doświadczeniu. Ich wiedza oraz różnorodność obszarów zainteresowań stwarza możliwość pracy nad różnymi aspektami spektakli: od treści przez formę po kontekst (społeczny, polityczny, kulturowy czy antropologiczny). Nad przebiegiem projektu czuwają doświadczone pedagożki teatru i edukatorki: Katarzyna Piwońska z Instytutu Teatralnego oraz Dorota Kowalkowska z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. 

Kiedy realizowany jest program?

Okres realizacji „Pracowni Wolnej Myśli” to październik i listopad 2019. Spektakle będą odbywały się wieczorami a warsztaty w tygodniu w godzinach popołudniowych lub w sobotnie przedpołudnie.

Terminy spektakli: Fantazja Polska – 5 października, Antygona – 23 października, Dwór nad Narwią – 12 listopada. Terminy warsztatów zostaną ustalone na podstawie preferencji uczestników.

Jakie są koszty udziału w „Pracowni Wolnej Myśli”?

Udział w zajęciach i spotkaniach jest bezpłatny, uczestnictwo w spektaklach wiąże się z opłatą 20 zł za każde przedstawienie. Osoby, które ukończą cały cykl, otrzymają zaświadczenia o udziale w programie. 

Jak zgłosić swój udział?

Aby wziąć udział w programie, należy do 25 września wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie teatrateneum.pl/pracowaniawolnejmysli. O przyjęciu do „Pracowni…” decyduje kolejność zgłoszeń oraz wniesienie opłaty za spektakle (w wysokości 60 zł). Szczegółowych informacji o programie udziela koordynatorka projektu, Małgorzata Mostek (mail: pwm@teatrateneum.pl, tel. 608716174). 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.