Dziś urodziny Teresy Budzisz – Krzyżanowskiej, wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, pedagoga,
a w zespole Ateneum od 11 lat.

Urodziła się 17 września 1942 roku w Tczewie. W 1964 ukończyła PWST w Krakowie, a rok później zadebiutowała w przedstawieniu Niech no tylko zakwitną jabłonie. (reż. J. Ukleja).

Od początku drogi zawodowej zaliczana jest do najważniejszych aktorek swojego pokolenia. Była aktorką m. in. Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (1966-72), Starego Teatru w Krakowie (1972-83), a od 2006 roku jest aktorką Teatru Ateneum, dokąd przyjęła zaproszenie od ówczesnego dyrektora artystycznego Ateneum Gustawa Holoubka, po zagraniu gościnnej roli Jokasty w Królu Edypie. Na scenie naszego teatru aktorka zagrała wcześniej m.in.
w Hemarze (1987) i Fantazym (1994)

Jest bohaterką zeszytu z serii Aktorzy Teatru Ateneum: Teresa Budzisz-Krzyżanowska (wydawnictwo własne Teatru).

Zagrała wiele ważnych i pięknych ról, które znalazły swoje miejsce w historii polskiego teatru. Np. u Andrzeja Wajdy była pierwszą kobietą – Hamletem, a w Ateneum gra pierwszą kobietę papieża Joannę II w spektaklu Papieżyca.
Stworzyła legendarne role filmowe i kreacje w Teatrze Telewizji i Polskiego Radia.

“Teresa wszystkie postacie obdarza zawsze szlachetnością i dobrocią” – powiedział o aktorce Andrzej Wajda .
– “Jest głęboko przekonana, że ludzie są z natury dobrzy. I to jest w niej piękne, dziwne i poruszające”.

Droga Pani Tereso, zespół Teatru Ateneum spieszy z życzeniami. Zdrowia i wielu okazji do pięknych i wartościowych spotkań twórczych. Ad multos annos!    

Wszystkim naszym widzom polecamy Papieżycę Esther Vilar, spektakl jest monodramem Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Rola Joanny II w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej to porywający koncert gry aktorskiej. Warto zobaczyć w jaki sposób ta niezwykła kobieta postanowiła uratować rozpadające się chrześcijaństwo.