czyli
tajemnica zaniechanych spodni.
Ekscytująca prezentacja przepięknych dowodów rzeczowych.

Metafizyczna historia detektywistyczna w genialnym wykonaniu Mariana Opani. Przygotujcie się na szalone podróże w czasie i przestrzeni oraz mnóstwo nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Pewnego dnia starszy pan, bibliotekarz z niewielkiego holenderskiego miasta Hoofddorp, znalazł pośród zwróconych książek stary przewodnik turystyczny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ów przewodnik ktoś wypożyczył… 113 lat wcześniej! Kto i dlaczego zwrócił go właśnie dziś? Na karcie bibliotecznej książki zapisany był jedynie dziwny adres – w Chinach… Zaintrygowany bibliotekarz postanawia dociec, co się za tym wszystkim kryje. Wybiera się na wędrówkę po śladach pozostawionych przez ludzi wplątanych w historię rozwijającą się w najbardziej nieprzewidzianych kierunkach. Odwiedza Londyn, Pekin, Rzym, Bonn, jedzie do Australii, Grecji i Francji. Tropy wiodą też w różne czasy, w wiek XIX i wcześniej. Wraz z bibliotekarzem wpadamy na ślad mitycznego Latającego Holendra i równie mitycznego Żyda Wiecznego Tułacza. Pojawia się podejrzenie, że to właśnie on, bibliotekarz z Hoofddorp, jest tym Latającym Holendrem… Wszystko w tym szalonym monologu-monodramie staje się możliwe…

Sztuka Glena Bergera, napisana z niezwykłą wirtuozerią, została zaliczona do dziesiątki najlepszych sztuk 2001 roku w USA i do dziś jest grana na wielu scenach świata. W Ateneum miała swoją polską prapremierę.

Spektakl wyreżyserował Bartek Konopka. Tak, ten Bartek Konopka! Reżyser filmowy. Jest odpowiedzialny m.in. za Sztukę znikania czy nagradzanego na wielu festiwalach Lęku wysokości i oczywiście nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego Królik po berlińsku. Spektakl W progu jest jego teatralnym debiutem.

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

PRAPREMIERA POLSKA

12 czerwca 2013

CZAS TRWANIA

105 min.  


SCENA

główna

WYSTĘPUJE

Marian Opania

TWÓRCY

autorGlen Berger
przekład
Hanna Szczerkowska
reżyseriaBartek Konopka
scenografia
Marcin Stajewski
muzyka
Jerzy Satanowski

BILETY

Parter 90 zł
Balkon60 zł
wejściówki30 zł

Spóźnieni widzowie, ze względu na specyfikę użytej w spektaklu scenografii, nie będą wpuszczani na widownię.