NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE
2024-10-22 | 19:00 | Kup bilet |
Już 22 października w Teatrze Ateneum inaugurujemy nowy cykl spotkań – tym razem Akademia Ateneum. Zaprosimy do udziału w nim aktorki i aktorów, inscenizatorów, a w nieco dalszej przyszłości być może również przedstawicieli innych teatralnych profesji. Unikając patosu i wielkich słów chcemy rozmawiać o najważniejszych artystycznych spotkaniach, słowach zapadających w pamięć i w serce, mistrzach, których myśl, ton i aura zostają na zawsze. O dawnych artystycznych przygodach i pracach kształtujących świadomość, o minionych niestety zwyczajach, zespołach teatralnych i inteligenckim etosie. Wszystko w klimacie znanym z Mojego Ateneum – bez pouczania, z dystansem i prawdziwą refleksją.
Chcemy, by Akademia Ateneum była jak klasy mistrzowskie z największymi z największych, aby opowiedzieli, na czym polega aktorstwo, bez czego nie ma sztuki teatru. Pamiętają Państwo cykl “Za drzwiami Actors Studio? U nas będzie podobnie, tylko że jeszcze ciekawiej. Zagwarantują to Bohaterki i Bohaterowie wieczorów z Akademią Ateneum.
A pierwszym z nich będzie… Jerzy Radziwiłowicz.
Aktorski filar Teatru Narodowego w Warszawie, a wcześniej Starego Teatru w Krakowie. Niezapomniany Birkut z “Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy, znany też z filmów Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego, Filipa Bajona, Waldemara Krzystka, Władysława Pasikowskiego.
W krakowskim Starym Teatrze był przejmującym Raskolnikowem w “Zbrodni i karze” oraz Myszkinem w “Nastazji Filipownej” Wajdy, grywał u Konrada Swinarskiego, a przede wszystkim Jerzego Jarockiego. Pod jego kierunkiem stworzył legendarną rolę Henryka w “Ślubie” Gombrowicza i wiele innych, równie fantastycznych.
Niemal nie schodzi z narodowej sceny. Ostatnio oglądaliśmy go między innymi w “Komediancie” Bernharda i “Czekając na Godota” Becketta, bo ani myśli o zwalnianiu tempa. A przy tym dla teatralnego środowiska stanowi punkt odniesienia. Znany z błyskotliwego poczucia humoru, zawsze pamięta, że teatr i aktorstwo to rzeczy bardzo serio. Niezbyt popularne to dziś podejście.
Wreszcie jest Jerzy Radziwiłowicz wybitnym tłumaczem literatury francuskiej. Zawdzięczamy mu nowe, na wskroś współczesne przekłady wielkiej triady dramatów Moliere’a – “Tartuffe’a”, “Mizantropa” i “Don Juana”, a także m.in. sztuk Pierre’a de Marivaux. O nich również porozmawiamy podczas październikowej Akademii Ateneum.
Zapraszamy 22 października o godzinie 19. Gospodarzem spotkań w cyklu Akademia Ateneum jest Jacek Wakar.
SCENA | GŁÓWNA |