NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

Adaptacja XIX-wiecznych wspomnień z syberyjskiego zesłania pewnego polskiego szlachcica, Konstantego Wolickiego. Wolicki, trzy lata po stłumieniu Powstania Listopadowego, w konsekwencji kolejnego nieudanego zrywu niepodległościowego został przypadkowo wplątany w polityczne tryby carskiej Rosji.

Na Syberii spędził 7 lat, co obrazowo i z polotem opisał we „Wspomnieniach” wydanych w 1876 roku. Nie był typowym zesłańcem „cierpiącym katusze pod carskim butem”; jako muzykowi zlecono mu zorganizowanie orkiestry złożonej z więźniów. Groza w tych wspomnieniach miesza się z wisielczym humorem, zaś opisy Rosji i Rosjan z tamtych czasów zdumiewająco zdają się pasować do czasów dzisiejszych. Przez pryzmat wojny w Ukrainie niezwykłe świadectwo sprzed półtora stulecia nabiera szczególnej wagi.

Autorem adaptacji i reżyserem jest Mikołaj Grabowski, twórca osobnego, własnego stylu teatralnego. W spektaklu bierze udział szóstka aktorów Ateneum, na czele z nowo pozyskanym do zespołu znakomitym Łukaszem Lewandowskim.

SCENAGŁÓWNA
PREMIERA22 KWIETNIA 2023
CZAS TRWANIA 120 min. (1 przerwa)

Spektakl rekomendowany dla widzów od 16 roku życia.

OBSADA

MARIA CIUNELIS
DOROTA NOWAKOWSKA
KATARZYNA UCHERSKA
ŁUKASZ LEWANDOWSKI
JANUSZ ŁAGODZIŃSKI
JAKUB PRUSKI

TWÓRCY

AUTOR Konstanty Wolicki
ADAPTACJA, REŻYSERIA,
RUCH SCENICZNY
Mikołaj Grabowski
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY Zuzanna Markiewicz
MUZYKAOlga Mysłowska
ASYSTENTKA REŻYSERA Katarzyna Ucherska
SUFLERKA Magdalena Sowińska
REŻYSERIA ŚWIATŁAMichał Grabowski
INSPICJENT Wojciech Gratkowski

Spektakl bierze udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka żywa”