17.10.2022 (poniedziałek) | godz. 19.00 (Scena 61) | wstęp wolny

W sezonie 22/23 kontynuujemy cykl czytań performatywnych sztuk współczesnych utworów austriackich. 17 października o godz. 19 (Scena 61), wspólnie z Austriackim Forum Kultury (Österreichisches Kulturforum Warschau) i Agencją ADiT, zapraszamy na czytanie sztuki „Joanna Cornelii Rainer.

Przekład: Piotr Szalsza
Reżyseria: Zofia Gustowska
Obsada: Magdalena Schejbal
Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)

Joanna z Orleanu i Joanna dzisiaj? Co ma wspólnego dziewczyna należąca do generacji „2.0” z odważną wojowniczką z okresu Średniowiecza? Kilka stuleci minęło a jednak jest wiele punktów stycznych: Joanna z Orleanu i Joanna, nastolatka z naszych czasów. W tejże Joannie mieści się wiele osób: ”Zofia, Krystyna, Ludwika, Anna”. Wszystkie cztery są Joanną. Ale mogłyby by nosić inne imiona. Łączy je wspólna bojaźń i zwątpienie. Poprzez postaci czterech dziewcząt słyszy Joanna głosy, które odbierają jej pewność. Kim więc jest? Co potrafi? Aby pokierować swoją drogą życia, posiada właściwie wiele możliwości, a także poczucie wolności. Ale która z dróg mogłaby być słuszna?

Sztuka 17 października czytana będzie jako monolog, w którym Magdalena Schejbal wcieli się we wszystkie bohaterki. Zmieniają one miejsca akcji, przeistaczają się w postaci znane im z własnego otoczenia. W ramach konwencji „teatralnego tempa” poruszają się swobodnie pomiędzy stuleciami. Stawiają wesołe, brzmiące irracjonalnie tezy i pytania – oczekując poważnych odpowiedzi. Pomimo podróży w przeszłość pozostaje „Joanna” sztuką współczesną, wypełnioną emocjonalnym balansowaniem przedstawicielek młodego pokolenia w  świecie, w którym żyją.

Czytanie sztuki “Joanna” może być dobrym wstępem do, kierowanego do nastolatków i stawiającego podobne pytania, premierowego spektaklu “Alicja w Krainie Snów” (reż. Wawrzyniec Kostrzewski) – już od 5 listopada na deskach Ateneum!