NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

2024-05-23 19:00 Kup bilet
2024-05-24 19:00 Kup bilet
2024-05-25 17:00 Kup bilet
2024-05-26 17:00 Kup bilet

Wiosną 2021 roku warszawski Uniwersytet SWPS ogłosił raport, którego celem było wybranie „najlepszego polskiego filmu wszechczasów”. Wynik badania opinii publicznej być może wielu zaskoczył, ale z pewnością ucieszył nawet tych, którzy akurat na ten film nie głosowali. Bo wygrał „Dzień świra” Marka Koterskiego z 2002 roku, film praktycznie bez wrogów, co już niezwykłe wśród polskiego ludu, za to z całą polską inteligencją po swojej stronie. A nawet jeśli ktoś się nie uważał za inteligenta, i tak mógł się bez trudu utożsamić z postacią głównego bohatera, niejakiego Adasia Miauczyńskiego, poniewieranego przez tak zwaną otaczającą rzeczywistość. 

„Dzień świra” powstał według słynnej maksymy, że nic tak nie cieszy, jak cudze nieszczęście. Jest więc prześmieszną komedią, w której nie do śmiechu tylko samemu Miauczyńskiemu. 

„Dzień świra”, niegdyś napisany jako dramat dla teatru, miał już kilka premier scenicznych, raz nawet wystawiono go w formie musicalu. W naszym teatrze kolejnej realizacji podjął się znany reżyser młodośredniego pokolenia, Piotr Ratajczak. W tekstowym oryginale – oprócz głównego bohatera – występuje mnóstwo postaci towarzyszących; w reżyserskiej koncepcji Ratajczaka „wszyscy jesteśmy Adasiami M.” Jak to będzie wyglądało na scenie – do sprawdzenia w Ateneum od czerwca 2022. 

Kultową postać Adasia Miauczyńskiego zagra Adam Cywka.

SCENAGŁÓWNA
PREMIERA04.06.2022
CZAS TRWANIA 95 min

OBSADA

JAAdam Cywka
MATKAEwa Telega
SYNJakub Sasak / Jakub Pruski
ŻONA BYŁAMagdalena Schejbal
ELA PIERWSZA MIŁOŚĆMilena Suszyńska
FACETJanusz Łagodziński

DUBLURY

Jakub Pruski 01.03 | 02.03 | 03.03

TWÓRCY

AUTORMarek Koterski
REŻYSERIAPiotr Ratajczak
SCENOGRAFIA I ŚWIATŁAMarcin Chlanda
KOSTIUMYDorota Gaj-Woźniak | Grupa Mixer
MUZYKATomasz Lewandowski
PLASTYKA RUCHU Arkadiusz Buszko
ASYSTENTKA REŻYSERA Joanna Kowalska
ASYSTENTKA SCENOGRAFA Anna Kolanecka
INSPICJENTJerzy Kacperski
SUFLERKAJoanna Trzcińska