31.01.2022 (poniedziałek) | godz. 19.00 | wstęp wolny

Teatr Ateneum oraz Austriackie Forum Kultury i Agencja ADiT zapraszają na czytanie performatywne sztuki „Raj” Franzobla.

Przekład: Marek Szalsza
Reżyseria: Łukasz Fijał
Obsada – Aktorzy Teatru Ateneum: Tadeusz Borowski, Wojciech Brzeziński, Mateusz Łapka
Głosy z off-u i muzyka: Aleksander Talkowski (gościnnie)
Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)

Sztuka zaczyna się od tego, że dwaj z trójki bohaterów wyłaniają się z podkopu. Ucieczka z – jak mówią – więzienia udała się, ale owi nieszczęśnicy, którzy tak gonili za iluzoryczną wolnością, nie wiedzą, gdzie są, doskwiera im głód oraz ból istnienia.
Ta dwójka to notoryczni mordercy, jednak zaraz za nimi wyłania się trzeci bohater, naukowiec, który przeprowadzał mordercze eksperymenty na ciałach i umysłach ludzkich (tworząc m.in. protezy mózgu). Tekst jest zabawnym i gorzkim dramatem metafizycznym. To co serio zmienia się w żart, a żart nagle zmienia się w głęboką metaforę…

Łukasz Fijał − absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Reżyserował m. in. w Krakowie (teatr STU, Radio Kraków, Teatr Szczęście), w Tarnowie, Łodzi, Jeleniej Górze. Reżyseruje głównie spektakle muzyczne (Osiecka, Przybora). Zainteresowany etnografią, muzyką tradycyjną, gwarami języka polskiego, teatrem muzycznym. Obecnie w ramach rocznego stypendium Ministra Kultury realizuje projekt „Polskie piosenki mniej znane”.

Franzobel − właśc. Stefen Griebl, ur. w 1967 w Vöcklabruck. Studiował germanistykę i historię. Do 1992 zajmował się intensywnie malarstwem, sztuką konceptualną. Od 1989 funkcjonuje jako pisarz, a od 1991 uczestniczy w projektach Mailartu. W latach 1992-93 był pisarzem-rezydentem w Linzu, w latach 1994-95 korzystał ze stypendium rządowego Górnej Austrii dla młodych talentów, a w 1995 otrzymał prestiżową nagrodę literacką im. Ingeborg Bachmann za wydane przez Suhrkamp opowiadanie Die Krautflut. Autor kilkunastu sztuk teatralnych i laureat wielu prestiżowych nagród.

Organizatorzy wydarzenia:

Agencja Dramatu i Teatru ADiT, Austriackie Forum Kultury, Teatr Ateneum