Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł HENRYK ŁAPIŃSKI, nieprzerwanie od 1956 roku aktor Teatru Ateneum. Henryk Łapiński do warszawskiego Teatru Ateneum został zaangażowany przez dyrektora Janusza Warmińskiego – tuż po studiach aktorskich w Łodzi. Odtąd przez 64 lata pracował w naszym Ateneum. Stworzył tu ponad 100 różnorodnych ról.

Kochał Ateneum całym sercem. Chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami o dziejach naszego Teatru, życzliwie witał w zespole nowe osoby, szczególnie dbał o pamięć o zmarłych Koleżankach i Kolegach z Teatru. Wraz z Jego śmiercią zamyka się definitywnie pewien rozdział w dziejach naszego Teatru.
Spacerując kiedyś po Powązkach Janusz Warmiński powiedział do Henryka Łapińskiego: – Panie Henryku, przecież my nie umiemy nic innego robić, tylko teatr. Tam też musi być jakieś Ateneum.
Dziś wierzymy w to jak nigdy dotąd.

Kochany Panie Henryku, Drogi Heniu – Wierzymy, że wyszli Ci dziś na spotkanie Twoi wspaniali dyrektorzy z Ateneum: Janusz Warmiński, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek w towarzystwie wielu Twoich Koleżanek i Kolegów ze sceny.
Żegnamy Cię z ogromnym żalem.
Twoi teatralni przyjaciele, koledzy i koleżanki ze sceny, współpracownicy z Ateneum – entuzjaści Twojej dobroci i życzliwości.
Dyrekcja i Zespół Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Na zdjęciu: Henryk Łapiński w “Rzeźni” (2015) S. Mrożka w reż. Artura Tyszkiewicza. Fot. Bartek Warzecha