27.01.2020 (poniedziałek) | godz. 19.00 | wstęp wolny

Teatr Ateneum oraz Austriackie Forum Kultury i Agencja ADiT zapraszają na czytanie performatywne sztuki „Obrażanie publiczności” Petera Handkego, laureata nagrody Nobla za rok 2019. Czytanie odbędzie się 27 stycznia 2020 o godz. 19.00.

Sztuka antyteatralna, sztuka-manifest, laboratorium relacji na linii aktor-publiczność. Poprzez rozmaite zabiegi − z jednej strony zburzenie czwartej ściany, a z drugiej ostentacyjne podkreślanie teatralności − Handke destyluje esencję sytuacji teatralnej. Na początku wykonawcy podejmują próbę jej opisu, a następnie przechodzą do tytułowego znieważania zebranych. Noblista kieruje uwagę w stronę widzów, postrzeganych zwyczajowo jako pasywnych konsumentów treści pokazywanych na scenie.

Czy niegdyś rewolucyjna sztuka Handkego zachowała pierwotną siłę oddziaływania? Jest szansa, by się przekonać. Zapraszamy 27 stycznia o godz. 19:00 do Teatru Ateneum na czytanie performatywne dramatu w nowym tłumaczeniu Jacka Kaduczaka.

Reżyseria: Grzegorz Jaremko | Wystepują: Magdalena Schejbal, Katarzyna Ucherska, Dariusz Wnuk, Bartłomiej Nowosielski | Oprawa muzyczna: Bartosz Dziadosz


PETER HANDKE

Ur. w 1942 r. w Griffen wybitny austriacki pisarz i tłumacz. Pierwsze sukcesy literackie w latach 60. sprawiły, że przyłączył się do “Forum Stadtpark”, grupy literatów z Grazu. Gdy wydawnictwo Suhrkamp w 1965 roku zdecydowało się wydać powieść Szerszenie, poświęcił się pisarstwu. Prowokacyjną sztuką Publiczność zwymyślana w 1966 roku zyskał uznanie „Grupy 47″ z Princeton. Założyciel frankfurckiego Wydawnictwa Autorów, a w latach 1973-1977 członek Stowarzyszenia Autorów w Grazu. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2019.