Zapraszamy serdecznie na próbę otwartą sztuki „Zojka na Krymie” Pawła Dangla, będącej współczesną wersją tekstu Michaiła Bułhakowa „Mieszkanie Zojki” z 1925 roku.

  • Miejsce: Sala w budynku ZNP / wejście od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35
  • Czas: 19 grudnia (czwartek), godz. 19.00
  • Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wejściówki – rezerwacja telefoniczna lub w kasie Teatru do 18 grudnia

Zojka na Krymie to napisana przez Pawła Dangla współczesna wersja sztuki Michaiła Bułhakowa Mieszkanie Zojki z 1925 roku. W oryginale akcja tego ni to dramatu, ni komedii dzieje się w latach dwudziestych w pewnym moskiewskim mieszkaniu, którego właścicielka, tytułowa Zojka, inteligentka z przedrewolucyjnych czasów, usiłuje uratować swoje lokum przed pazerną i prostacką władzą radziecką. Jej dalekim marzeniem jest także Paryż, miasto zachodniej wolności. Ekwilibrystyczne sztuki, jakich dokonuje, żeby ocalić swoje mieszkanie i zarobić na wyjazd, nie kończą się niestety dobrze.

Wersja Pawła Dangla przenosi akcję komedii na współczesny Krym zaanektowany przez putinowską Rosję. Wracają stare porządki sowieckie, a Zojka, krymianka z dobrej rodziny, znów usiłuje uratować siebie, swoich bliskich i swoje mieszkanie przed zaborczymi zakusami nowej władzy. Historia zatacza koło, pokazując, że nic nigdy nie jest dane raz na zawsze.

Premiera Zojki na Krymie, którą planujemy w marcu 2020 roku, zainauguruje artystyczną działalność naszej nowej sceny, którą nazwaliśmy Scena 20.

Paweł Dangel
ZOJKA NA KRYMIE (tytuł roboczy)
reż. Adam Sajnuk

OBSADA:
Zoja Pelc – Anita Sokołowska
Maniuśka  – Katarzyna Ucherska
Anisim Portupieja – Sławomir Pacek
Alekasander Ametystow – Grzegorz Damięcki
Borys Gąsior – Bartłomiej Nowosielski
Thien Hai/Cherubin – Wojciech Brzeziński
Ałła Wadimowna – Kamila Baar-Kochańska
Nieznajomy I  – Tadeusz Borowski
Nieznajomy II – Artur Janusiak

Projekt realizowany  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa pochodzących z Funduszu Promocji Kultury