5 października zaczęliśmy spotkania w ramach Pracowni Wolnej Myśli – pierwszego programu edukacyjnego Teatru Ateneum dedykowanego nauczycielom szkół średnich. Projekt rozpoczął się od teatralnego maratonu: warsztatu wprowadzającego, spektaklu „Fantazja polska” i spotkania z Krzysztofem Tyńcem.

W projekcie bierze udział 30 nauczycielek i nauczycieli z Warszawy i okolic, które i którzy uczą języka polskiego, wiedzy ospołeczeństwie, etyki, religii, ale także informatyki i języka hiszpańskiego. Spotkanie przed spektaklem skupione było na oczekiwaniach nauczycieli wobec projektu – na koniec sprawdzimy, czy udało nam się osiągnąć 100% satysfakcji ze spektakli i zajęć.

Pospektaklowa rozmowa z Krzysztofem Tyńcem trwała niemal godzinę, bo pytaniom – zarówno o sam spektakl i postać Paderewskiego, jak i oprzygotowanie aktorskie czy budowanie zespołowości na scenie – nie było końca.

Przed uczestnikami cykl warsztatów do spektaklu „Fantazja polska”. 7 października – dr Dorota Mackenzie poprowadzi spotkanie o roli artysty w społeczeństwie, 9 października – dr Michał Mizera o relacji tekstu i spektaklu a 12 października – Szymon Wróblewski o tym, co wspólnego ma Ignacy Paderewski z Lady Gagą. Uczestnicy Pracowni Wolnej Myśli zobaczą także „Antygonę” i – premierowy spektakl – „Dwór nad Narwią”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.