14.10.2019 | godz. 19.00 | wstęp wolny

Teatr Ateneum oraz Austriackie Forum Kultury i Agencja ADiT zapraszają na czytanie performatywne komedii Klinika pośród hal / Klinik unter Almen.

Właściciele ekskluzywnej kliniki chirurgii plastycznej i wellness w górach poszukują pilnie pracownika. Przyparci do muru proszą o pomoc przyjaciela, który wkrótce przyjeżdża z żoną i dziećmi… Spotkanie po latach przyjaciół ze studiów medycznych to zderzenie postaw obecnych lekarzy:  chirurga plastycznego i biznesmena oraz idealistycznego homeopaty. Bliższe poznanie rodzin wywoła lawinę zabawnych sytuacji, ale też sprowokuje ważne pytania o sens etyki zawodowej i życia.

Autor: René Freund
Przekład: Anna Granatowska
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Obsada: Julia Konarska i Magdalena Schejbal Albert Osik i Remigiusz Jankowski
Wstęp: dr. Krzysztof Tkaczyk

René Freund

Mieszkający w Wiedniu austriacki pisarz i tłumacz. Na stałe mieszka w Grünau im Almtal położonym w Salzkammergut, regionie słynącym z malowniczych jezior i gór. Studiował filozofię, teatrologię i etnografię na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1994 r. uzyskał także tytuł doktora. W latach 1988-1992 pracował jako asystent reżysera, a później dramaturg w Theater in der Josefstadt w Wiedniu. Publikuje książki popularnonaukowe, powieści, tworzy słuchowiska. Za swoją twórczość literacką otrzymał m. in. stypendium stowarzyszenia Literar-Mechana (2005 r.), stypendium miasta Wiednia dla dramatopisarzy (2006 r.), stypendium kraju związkowego Górna Austria im. Adalberta Stiftera (2009 r.).

Anna Granatowska

Rocznik 89. Studiowała filologię germańską i filmoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz medioznawstwo (Europäische Medienwissenschaft) na Uniwersytecie w Poczdamie.  Dla Agencji Dramatu i Teatru przetłumaczyła następujące sztuki: Orka Volkera Schmidta (Zimne serca, ADiT, 2019), I wtedy przyszła Mirna Sybille Berg, oraz Kraina wiecznego szczęścia Philippa Löhle.