Piotr Fronczewski, jeden z najbardziej utalentowanych i lubianych polskich aktorów w 2018 roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji publikujemy list gratulacyjny napisany przez Pawła Dangla, Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Ateneum. Panu Piotrowi życzymy dalszych sukcesów i wyzwań aktorskich na miarę Jego wyjątkowego talentu. 

Warszawa, 20 grudnia 2018 r.

Szanowny Pan
Piotr Fronczewski

            Proszę o przyjęcie serdecznych życzeń w związku z przypadającym w 2018 roku Pana Jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej.

            Na tej drodze Teatr Ateneum jest ledwie jednym z przystanków, ale mamy szczególny powód, aby pamiętać o tej rocznicy.

Nie tylko dlatego, że od 1991 stworzył Pan na tej scenie szereg wspaniałych
i różnorodnych kreacji, które budują najnowszą historię Teatru oraz zachowały się
w zbiorowej pamięci publiczności. Wymienić ledwie kilka z nich, to jakby nie powiedzieć nic o istocie Pana aktorstwa. Wspomnę tylko o jednej Pańskiej roli: Edypie w Królu Edypie reżyserowanym przez Gustawa Holoubka. Ta legendarna kreacja była wyznaniem artystycznej wiary Teatru Ateneum w czasach, kiedy Teatrowi nie oszczędzano niesprawiedliwych i niegodnych ataków.    

Nawet nie tylko z faktu, że od lat (ponad 950 spektakli) nie milkną oklaski po Kolacji dla głupca, co przekłada się, co tu kryć, na realne korzyści dla Teatru.

Wreszcie – nie tylko dlatego, że jest Pan jednym z tych aktorów, którzy są swoistym „znakiem jakości” w aktorstwie, co w dzisiejszym zmechanizowanym świecie jest zjawiskiem prawie już niespotykanym.

            Jubileuszowe gratulacje przesyłam we własnym imieniu – jako Dyrektor Teatru, ale również całego zespołu Ateneum, w którym ma Pan wielu Przyjaciół i osób, darzących Pana szacunkiem. W trudnych momentach dziejowych Teatru Ateneum był Pan – obdarzony zaufaniem Zespołu – autorytetem i gwarantem bezpieczeństwa oraz poszanowania kardynalnych w Ateneum wartości. Myśląc o Pana jubileuszu pamiętamy również o tym.  

            Ze swojej strony muszę dodać, że rozmowa z Panem, którą odbyliśmy przed moim zgłoszeniem do konkursu na stanowisko Dyrektora Teatru Ateneum, była dla mnie niezwykle inspirująca; zmobilizowała mnie i przekonała do podjęcia tego wyzwania.

            Niewiem, czy konfrontacja Pańskich młodzieńczych marzeń, z jakimi rozpoczynał Pan pracę artystyczną po ukończeniu w 1968 szkoły aktorskiej, dziś – po pięćdziesięciu latach – bilansuje się w Pana prywatnym odczuciu satysfakcjonująco. Zawód aktora, przy wszystkich niezliczonych zaletach, bywa również okrutny,wyczerpujący i wymagający.

            Dlatego w dalszej artystycznej drodze życzę Panu potrzebnych sił i wielu możliwości do realizacji marzeń – nie tylko artystycznych, ale również prywatnych.               Last but not least – proszę pamiętać, że Ateneum pozostaje wciąż Pańskim Teatrem, w którym ma Pan swoje miejsce i jest Pan zawsze mile oczekiwany. 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Paweł Dangel
Dyrektor Naczelny i Artystyczny
Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie