W tym roku przypadają 56. obchody Międzynarodowego Dnia Teatru  (obchodzone 27 marca 2017).  Święto to zostało ustanowione z  inicjatywy  Międzynarodowego Instytutu  Teatralnego (ITI) w roku 1961, dla  upamiętnienia inauguracji w  Paryżu w  1957 roku Teatru Narodów –  festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu  stron „żelaznej  kurtyny”.  Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co  roku przez ponad sto  narodowych ośrodków ITI na  całym świecie.

Z tej okazji co roku publikowane jest orędzie wybitnego człowieka teatru adresowane do całego „teatralnego  świata”. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. W tym roku twórcą orędzia do  polskiego środowiska teatralnego został Leszek Mądzik.
– Teatr wszystko przetrzyma, jest drogą do uratowania człowieka – podkreślają Isabelle  Huppert i Leszek Mądzik w swoich orędziach z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który  obchodzony jest 27 marca.

.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy
na pokaz telewizyjnej wersji przedstawienia
B. 
Jasieńskiego BAL MANEKINÓW
w reżyserii Janusza Warmińskiego.  

 BAL MANEKINÓW to sceniczna groteska napisana na początku lat 30. XX wieku. Wystawiana na scenach  całego świata, do Polski trafiła dopiero w 1957 roku, na fali Październikowej „odwilży”, opublikowana w      miesięczniku „Dialog”. Akcja sztuki rozpoczyna się w pracowni krawieckiej na balu manekinów. W ciągu  jednej  nocy mogą one zrealizować swoje marzenia o wolności. Przypadek sprawi, że bal zostanie  zakłócony. W  pracowni pojawia się bowiem intruz, a manekiny nie chcą, by obcy poznał ich tajemnicę.

  Spektakl w Teatrze Ateneum wyreżyserował Janusz Warmiński. Premiera odbyła się 16 listopada 1974  roku.  Sława tego przedstawienia sprawiła, że po pięciu latach powstała jego wersja telewizyjna i choć BAL  MANEKINÓW doczekał się kilku realizacji scenicznych, to za najlepszą inscenizację uchodzi właśnie    spektakl Warmińskiego.

  •  „Warmiński bardzo dobrze ten Bal na scenie Ateneum poprowadził. Wystawił z pełnym zrozumieniem tę  dziwną sztukę retro-retro awangardy, gdzie manekiny tańczą paryskie tango i gdzie mówi się rzeczy, które  dziś wydają się tak oczywiste, że aż banalne. Jest tam parę naprawdę dobrych ról (Kociniak, Machowski,  Kaliszewski, Jędryka, Borowski) i jest pokazana na scenie komedia polityczna, gatunek, dzisiaj wydaje się, wymarły. Klasyka, która była awangardą i która ciągle nam coś wypomina” Jan Kłossowicz, Literatura
  • „Wyszło przedstawienie pierwsza klasa. Spektakl równocześnie i współczesny (apeluje do problemów wciąż aktualnych) i osadzony w epoce swych narodzin tj. w latach trzydziestych. A w ogóle to najciekawszym zabiegiem inscenizatorskim Warmińskiego wobec sztuki Brunona Jasieńskiego było odczytanie tekstu poprzez doświadczenia teatru Mrożka, a po trosze i Witkacego”.
    Andrzej Hausbrandt, Kultura

BAL MANEKINÓW. Autor: Bruno Jasieński; Reżyseria: Janusz Warmiński, Scenografia: Krzysztof Pankiewicz, Przekład: Anatol Stern. Obsada: Marian Kociniak (Manekin 41, poseł Ribande), Ignacy Machowski (Arnaux), Grażyna Barszczewska (Angelika Arnaux), Piotr Pawłowski (Levasin), Joanna Jędryka (Solange Levasin), Jerzy Kaliszewski (Devignard), Bogusz Bilewski (Delegat I), Henryk Talar (Delegat II), Andrzej Bieniasz, Tadeusz Borowski, Hanna Giza, Krystyna Janda, Henryk Łapiński, Ewa Milde, Jan Piechociński, Marian Rułka, Andrzej Seweryn, Ludmiła Terlecka, Zdzisław Tobiasz (Manekiny), Bohdan Ejmont, Stanisław Libner, Lech Ordon, Jan Żardecki (Sekundanci). PREMIERA TV: 1979. Czas trwania przedstawienia: 103 min.

Pokaz w Teatrze Ateneum (Scena 61) w ramach obchodów
MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU
27 marca (poniedziałek) 2017 r.  g. 19.30.

Wstęp jest bezpłatny, obowiązują wejściówki wydawane, od czwartku 23 marca br., przez Biuro Obsługi Widzów.  

Zapraszamy, przy okazji obecności tego dnia w Ateneum, do zwiedzenia wystawy
„JANUSZ WARMIŃSKI. IN MEMORIAM” eksponowanej we foyer Teatru.