Listopad obfituje w piękne i ważne rocznice! 11 listopada obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym miesiącu urodził się także Ignacy Jan Paderewski, wybitny kompozytor, pianista i dyplomata, któremu sprawa wolnej Polski głęboko leżała na sercu. 18 listopada skończyłby 158 lat! W związku z tym, zapraszamy na cykl wydarzeń artystycznych poświęconych temu charyzmatycznemu muzykowi i mężowi stanu. W programie: premiera spektaklu Fantazja polska w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, projekcja filmu o Paderewskim oraz koncert.

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ


IGNACY JAN PADEREWSKI. ZARYS BIOGRAFII – film
13 listopada (wtorek)
godz. 18.00
Scena na Dole im. Wojciecha Młynarskiego |  wstęp wolny

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego Ignacy Jan Paderewski. Zarys biografii w reżyserii Andrzeja Chiczewskiego.

Ignacy Jan Paderewski był nie tylko światowej sławy pianistą i kompozytorem, ale także skutecznym dyplomatą i politykiem. Na czym polegał jego fenomen? Czym zapewnił sobie miejsce w historii? Trzyczęściowy film dokumentalny Jan Paderewski. Zarys biografii w reżyserii Andrzeja Chiczewskiego  pozwala zapoznać się z bogatym życiorysem Paderewskiego. Opowiada zarówno o rodzinie, dzieciństwie, pierwszych fascynacjach muzyka, jak i aktywności politycznej i życiu na emigracji.

Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Teatru.


FANTAZJA POLSKA – premiera spektaklu
17 listopada (sobota)
godz. 19.00
Scena Główna

Fantazja polska inspirowana jest postacią Ignacego Jana Paderewskiego – światowej sławy pianisty i kompozytora, ale też dyplomaty i męża stanu. Opowiada o słynnym tournée z koncertami w Stanach Zjednoczonych oraz staraniach muzyka i polityka o poparcie Prezydenta Wilsona dla sprawy niepodległości Polski.

Paderewski wyróżniał się niezwykłą osobowością, erudycją i ogromnym talentem. Mistrzowska gra otworzyła mu drzwi do najważniejszych salonów artystyczno-politycznych. W salach koncertowych gromadził prawdziwe tłumy. Dzisiaj najprawdopodobniej nazwalibyśmy go celebrytą, ale swój muzyczny sukces i popularność wykorzystywał dla „większej sprawy”. Sztuka nawiązuje bezpośrednio do historycznych wydarzeń, wpływu Paderewskiego na treść Czternastu Punktów Prezydenta Wilsona oraz eksponuje imponującą siłę kobiet będących w otoczeniu muzyka.

Więcej o spektaklu tutaj.


PADEREWSKI W AMERYCE – koncert
19 listopada (poniedziałek)

godz. 19.00
Scena Główna | wstęp wolny

Zapraszamy na koncert, z ulubionymi utworami Ignacego Paderewskiego, w wykonaniu wspaniałych muzyków! 19 listopada w murach Teatru Ateneum odbędzie się wydarzenie łączące sztukę, muzykę i historię. Przeniesiemy się w świat sprzed 100 lat.

Wykonawcy:
Bogumiła Dziel-Wawrowska- sopran
Krzysztof Ciupiński- Świątek- tenor
Marek Bugajski- altówka
Joanna Maklakiewicz- fortepian
Mischa Kozłowski jako I.J. Paderewski – fortepian

Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Teatru.


 

 

Partnerami wydarzeń są: Fundacja im. Piotra Janowskiego, Ambasada USA w Polsce, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim-filia Muzeum Narodowego.