Zapraszamy serdecznie na koncert słowno-muzyczny „Paderewski w Ameryce”, który przeniesie nas w świat Ignacego Jana Paderewskiego. Odbędzie się 19 listopada (poniedziałek) o godz. 19.00 na Scenie Głównej Teatru Ateneum. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Teatru. Wydarzenie towarzyszy premierze spektaklu Fantazja polska w reż. Andrzeja Strzeleckiego, w której w rolę I. J. Paderewskiego wcieli się Krzysztof Tyniec. Premiera odbędzie się 17 listopada.

W 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez Polki oraz 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA. W związku z tym, wraz z Fundacją im. Piotra Janowskiego, przygotowaliśmy cykl wydarzeń. Za nami koncert „Polki w hołdzie Paderewskiemu” oraz gra miejska „Śladami warszawskimi I. J. Paderewskiego”. Wydarzenia te odbyły się 20 października. Przed nami, 19 listopada, wspaniały koncert „Paderewski w Ameryce”. Na scenie zobaczymy m.in. Mische Kozłowskiego jako Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Świątka-Ciupińskiego (tenor), Bogumiłę Dziel-Wawrowską (sopran) oraz Joannę Maklakiewicz (fortepian).

Termin: 19 listopada, godz. 19.00
Miejsce: Teatr Ateneum, Scena Główna
Liczba miejsc ograniczona. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Teatru od 5 listopada.

 


 

 

Fantazja polska inspirowana jest postacią Ignacego Jana Paderewskiego (w tej roli Krzysztof Tyniec) – światowej sławy pianisty i kompozytora, ale też dyplomaty i męża stanu, któremu zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone zawdzięczają tak wiele. Spektakl reżyseruje Andrzej Strzelecki.

Paderewski gromadził w salach koncertowych prawdziwe tłumy. Dzisiaj najprawdopodobniej nazwalibyśmy go celebrytą, ale swój muzyczny sukces i niezwykłą popularność wykorzystywał dla „większej sprawy”. To właśnie dzięki jego staraniom Thomas Woodrow Wilson, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, w słynnych Czternastu Punktach, które przedstawił Kongresowi w 1918 roku, umieścił punkt dotyczący niepodległości Polski. Sztuka nawiązuje bezpośrednio do tych historycznych wydarzeń oraz eksponuje imponującą siłę kobiet będących w otoczeniu muzyka.

Prapremiera sztuki w Ateneum nawiązuje do okoliczności jubileuszowych związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 90-lecia Teatru Ateneum.

reżyseria: Andrzej Strzelecki
scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
opracowanie muzyczne: Wojciech Borkowski
asystent scenografa: Wiesława Nowacka

OBSADA:
Helena Paderewska – Marzena Trybała
lgnacy Paderewski – Krzysztof Tyniec
Mary Lee – Maria Sobocińska/Katarzyna Ucherska
Marcelina Sembrich-Kochańska – Ewa Telega
Edith Bolling Galt Wilson – Katarzyna Łochowska
Thomas Woodrow Wilson – Marek Lewandowski
Marcel Piou – Dariusz Wnuk
Holly – Magdalena Andres

premiera: 17 listopada 2018 | spektakle: 18, 20, 29, 30 listopad