Opowieść o koleżeńskiej zabawnej grze, której skutki okazują się poważne. W rolach głównych: Piotr Fronczewski i Krzysztof Tyniec. Tę arcyzabawną komedię zagraliśmy już blisko 1000. razy!

Pierre Brochant jest bogatym wydawcą i człowiekiem sukcesu. We wtorkowe wieczory ze swoimi kolegami urządza tytułowe „kolacje dla głupca” – konkursy, na które każdy z nich musi przyprowadzić wyjątkowego nieudacznika. Kiedy Brochant poznaje mało rozgarniętego księgowego z ministerstwa finansów, wydaje mu się, że wygraną na kolejnej kolacji ma już w kieszeni. Przypadek spowoduje, że sprawy przybiorą niekorzystny dla niego obrót.
Zagraliśmy ten spektakl już ponad 900 razy.  „Kolacja dla głupca” to nasz repertuarowy hit, który cieszy się wśród widzów niezmiennym powodzeniem.

Komedia w teatrze wymaga zegarmistrzowskiej wręcz precyzji i specyficznych predyspozycji aktorskich. Aktor komediowy musi być wysokiej klasy profesjonalistą, by w wybitnym stopniu panować nad formą sceniczną; musi posiadać poczucie humoru; świadomość absurdu pomagającą dostrzegać paradoksy oraz znajdywać niekonwencjonalne rozwiązania; wyczucie czasu i słuch muzyczny do perfekcyjnego sterowania słownymi i sytuacyjnymi efektami komediowymi. Wzruszyć widza lub wstrząsnąć nim jest o wiele łatwiej. Często temat sztuki bywa tak porażający, że nie wiadomo, czy doznania estetyczne należy zawdzięczać anegdocie czy też artystycznemu jej przetworzeniu. W komedii efekt ten trzeba zawsze wypracować. Dowcip może powiedzieć na scenie tylko w jeden sposób – i tego sposobu szukają aktorzy, reżyser, scenograf.

Wojciech Adamczyk, reżyser spektaklu

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

PREMIERA

11 maja 2001 r.

SCENA

główna

CZAS TRWANIA

130 min. (1 przerwa)

OBSADA

Pierre Brochant Piotr Fronczewski
Francois Pignon Krzysztof Tyniec
Christine Brochan Marzena Trybała
Marlène Emilia Komarnicka / Olga Sarzyńska / Sylwia Zmitrowicz
Lucien Cheval Tadeusz Borowski / Tomasz Kozłowicz
Juste Leblanc Marek Lewandowski
dr Archambaud Sławomir Holland

TWÓRCY

autor Francis Veber
przekład Barbara Grzegorzewska
reżyseriaWojciech Adamczyk
scenografia
Marcin Stajewski

BILETY

Parter 110 zł
Balkon70 zł
wejściówki30 zł

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.