O spektaklu

 

Wieczór autorski Andrzeja Poniedzielskiego.

W programie:  opowieści, impresje, komentarze… wiersze i piosenki.

Akompaniuje Andrzej Pawlukiewicz.

 

„Wszyscy wymagają ode mnie informacji, które dotyczą bardziej gwiazd muzyki popularnej niż mnie. Ten wieczór w zamierzeniu nie ma ułożonej z góry playlisty, bo piosenek w ciągu 35 lat działalności napisałem tyle, że trudno mi przewidzieć, które z nich się pojawią. Jednocześnie nie chcę się wikłać w słynne wyjaśnianie „co autor miał na myśli”, które zabiło polską edukację w dziedzinie poezji. […] Od lat pozostaję wierny piosence literackiej i jestem wdzięczny jej za to, że jest rodzajem intymnego wyznania. Sformułowaniem „Chyba już można” pytam widzów, czy chcieliby się spotkać ze mną i z tymi tekstami. Na pierwsze spektakle kupili bilety, więc wynika z tego, że chyba chcą. Jeśli ta chęć się utrzyma, pewnie będziemy spotykać się mniej więcej co miesiąc.”

 

Andrzej Poniedzielski w rozmowie z Agnieszką Rataj, Rzeczpospolita

 

Czas trwanie spektaklu: 1 godz. 30 min. 

 

Twórcy

 

Przygoda Andrzeja Poniedzielskiego z teatrem zaczęła się od napisania tekstów piosenek do spektakli  „Kubuś Fatalista i jego Pan” oraz „Trzech muszkieterów w świecie gier komputerowych” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Kopciuszek” Brzechwy, (Teatr Dramatyczny w Białymstoku i Teatr im. Horzycy w Toruniu). W 2002 r., w łódzkim Teatrze Powszechnym, stworzył spektakl „12 godzin z życia kobiety” z piosenkami  Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Derfla z płyty pod tym samym tytułem; w 2004 r., w Teatrze Polskim w Szczecinie – „Piosennik”, a w 2005 r. – w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku – „Cztery pary roku – Casting”.

Spektakl „Piosennik” zapoczątkował współpracę Andrzeja Poniedzielskiego z Adamem Opatowiczem, z którym wspólnie stworzyli kolejne spektakle: nawiązującą atmosferą do Kabaretu Starszych Panów „Stacyjkę Zdrój” (premiera w Teatrze Polskim w Szczecine w marcu 2007 i w Teatrze Ateneum w kwietniu 2008) oraz oparty na piosenkach i tekstach Jana Kaczmarka „Album rodzinny” (premiera w Teatrze Ateneum w lutym 2007, w Teatrze Polskim w Szczecinie w marcu 2009).

W autorskich spektaklach teatralnych zrealizowanych w teatrach Polskim w Szczecinie i Ateneum w Warszawie Andrzej Poniedzielski pojawia się także na scenie jako aktor.

W roku 2006, wraz z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim, Andrzej Poniedzielski stworzył spektakl parateatralny „Chlip-Hop – czyli nasza mglista laptop-lista” wydany również na płytach DVD/CD. Atmosferę tego spektaklu i nastrój dialogów udało się Autorom przenieść do internetu w postaci popularnego blogu, który został również wydany w postaci książki.

 

W marcu 2007 r. Andrzej Poniedzielski, przyjmując propozycję Gustawa Holoubka, objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum.

Andrzej Poniedzielski jest autorem ponad 250 wierszy, kilkuset felietonów i wielu tekstów piosenek m. in. dla Elżbiety Adamiak, Michała Bajora, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Jolanty Majchrzak, Maryli Rodowicz, Stanisława Soyki, Doroty Stalińskiej, Lory Szafran, Grzegorza Turnaua, Anny Treter. Pisał do muzyki m.in. Katarzyny Gaertner, Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla i Jerzego Satanowskiego, Tadeusza Woźniaka.