na motywach Idioty Fiodora Dostojewskiego
według pomysłu Andrzeja Wajdy

Rzecz o miłości, zdradzie, okrucieństwie zazdrości i innych „przeklętych problemach” duszy… z piękną kobietą w tle, acz w męskim wydaniu: Damięcki, Dorociński, Dostojewski, Domalik.

„Idiota”, jak zresztą kilka innych powieści słynnego pisarza, był już adaptowany na polskie sceny, ale spektakl pod tytułem „Nastasja Filipowna” pojawił się w historii teatru tylko raz: w roku 1977 na scenie krakowskiego Starego Teatru wyreżyserował go Andrzej Wajda. W głównych i jedynych rolach wystąpiło dwóch aktorów, Jan Nowicki jako Rogożyn i Jerzy Radziwiłowicz jako książę Myszkin. Trzecią, niewidoczną bohaterką przedstawienia był trup tytułowej Nastasji Filipowny, byłej kochanki ich obu. Głośny ów spektakl został zaliczony do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru w Polsce i na świecie.

Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, ale jego adaptacja, więc także projektowana inscenizacja, są niezależnym autorskim dziełem scenarzysty-reżysera. W roli fałszywego Chrystusa-„idioty”, księcia Myszkina, wystąpi Grzegorz Damięcki, w roli „miliardera w kożuchu”, mordercy Rogożyna – Marcin  Dorociński.

Jest to rzecz o wielkiej miłości i równie wielkiej zdradzie, o okrucieństwie zazdrości i wszystkich innych „przeklętych problemach” duszy, z jakich słynie twórczość genialnego Rosjanina.

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE

PREMIERA

15 grudnia 2013 r.

SCENA

scena 61

CZAS TRWANIA

75 min.

OBSADA

Myszkin Grzegorz Damięcki
Rogożyn Marcin Dorociński

TWÓRCY

adaptacja i reżyseria Andrzej Domalik
przekład Jerzy Jędrzejewicz
scenografia Marcin Stajewski
kostiumy Jagna Janicka
światło Katarzyna Łuszczyk

W spektaklu wykorzystano muzykę Tomasza Stańki z płyty Peyotl-Witkacy (POLONIA RECORDS)

BILETY

normalnyulgowy
cała widownia80 zł70 zł
wejściówki30 zł

Spóźnieni widzowie, ze względu na specyfikę użytej w spektaklu scenografii, nie będą wpuszczani na widownię.

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.