5 października 1928 po raz pierwszy zagrano spektakl pod szyldem Teatru Ateneum.
Bieżący sezon jest zatem 
jubileuszowym sezonem w naszym teatrze. 

Tę jubileuszową okoliczność chcemy wykorzystać do opowiedzenia Państwu o naszej historii, ale z punktu widzenia współczesności. Z taką intencją zaplanowaliśmy premiery bieżącego sezonu, które częściowo mają taki właśnie retrospektywny charakter.

Pierwszą premierą sezonu 2013/14 będzie kameralny spektakl NASTASJA FILIPOWNA wg IDIOTY Dostojewskiego. Reżyseruje dyrektor Andrzej Domalik, zagrają – Grzegorz Damięcki i Marcin Dorociński.

W wieczór sylwestrowy zaprosimy w muzyczną podróż do Włoch, (AMOROSO) którą wyreżyseruje Artur Barciś.  W programie wieczoru m.in. twórczość Freda Buscaglione, nazywanego “gangsterem” włoskiej piosenki. Najwierniejszym i najwytrwalszym popularyzatorem stylu Buscaglione jest w Polsce Wojciech Młynarski, który mistrzowsko przetłumaczył teksty piosenek “włoskiego amanta z wąsikiem”.

W nowym roku TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM T. Williamsa wyreżyseruje Bogusław Linda. W historii Ateneum tytuł ten pojawi się po raz trzeci. Za każdym razem odnosił sukces. Rolę Blanche (rolę tę grały w Ateneum Aleksandra Śląska i Krystyna Bryl) zagra Julia Kijowska, która tą rolą debiutuje w naszym Teatrze.

Pod koniec marca premiera spektaklu muzycznego Agnieszki Osieckiej NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE w reż. Wojciecha Kościelniaka. W 1964 Teatr Ateneum wprowadził ten tytuł (reżyserował Jan Biczycki) do repertuaru i świat oszalał. Zagraliśmy go 440 razy! Teatr Ateneum objechał z tym spektaklem całą Polskę i niemałą część świata.

W maju na Scenie 61 pokażemy polską prapremierę sztuki Deirdre Kinahan BŁOGIE DNI w przekładzie Joanny Derkaczew i reżyserii Wojciecha Urbańskiego.

Zachęcamy, aby byli Państwo z nami w całym jubileuszowym sezonie. Urodzinowy charakter będą miały również nasze wydawnictwa. Rozbudowujemy też część historyczną naszej strony internetowej. Zapraszmy do Ateneum.