ROLE ZAGRANE W ATENEUM

 

Ukończył warszawską PWST. Debiutował w 1963 roku. Był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, Narodowego w Warszawie. Od 1972 roku jest w Zespole Teatru Ateneum.

 

SPEKTAKLE Z BIEŻĄCEGO REPERTUARU

 

Madame Wadius, klasycyzująca pisarka ezoteryczna
w „Dziewicach i mężatkach” Moliera,
inscenizacja – Janusz Wiśniewski (premiera 2015)

 

Lekarz w  „Tramwaju zwanym pożądaniem”  T. Williamsa
reżyseria – Bogusław Linda (premiera 2014)

 

Lucien Cheval w „Kolacji dla głupca” Francisa Vebera,

reżyseria – Wojciech Adamczyk (premiera 2001)

 

SPEKTAKLE ARCHIWALNE

 

Egeusz w „Śnie nocy letniej” William Shakespearea,

reżyseria – Bożena Suchocka (premiera 2012)

 

Ojciec w „Trash story albo sztuka (nie)pamięci” Magdy Fertacz,

reżyseria – Ewelina Pietrowiak (premiera 2008)

 

Ilja Pietrowicz w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego,

reżyseria – Barbara Sass (premiera 2006)

 

Urusow w „Zmierzchu” Izaaka Babla,

reżyseria – Bogdan Michalik (premiera 2005)

 

Kreon, Szef Policji w „Królu Edypie” Sofoklesa

reżyseria – Gustaw Holoubek (premiera 2004)

 

Jean D’Armagnac w „Demonach” Johna Whitinga,

reżyseria – Wojciech Adamczyk (premiera 2004)

 

Baron de Rémusat w sztuce „Frédérick czyli Bulwar Zbrodni” Erica-Emmanuela Schmitta

reżyseria – Wojciech Adamczyk (premiera 2003)

 

Pomagier w „Rewizorze” Mikołaja Gogola

reżyseria – Krzysztof Zaleski (premiera 2002)

 

Maksim Litwinow w „Herbatce u Stalina” Ronalda Harwooda,

reżyseria – Tomasz Zygadło (premiera 2000)

 

Chłop Andrzej L. w „Opętanych” Witolda Gombrowicza,

reżyseria – Andrzej Pawłowski (premiera 2000)

 

Afanazy Matwiejewicz Moskalew w „Śnie wujaszka” Fiodora Dostojewskiego,

reżyseria – Małgorzata Boratyńska (premiera 1996)

 

Admirał Suffici w „Scenach z egzekucji” Howarda Barkera,

reżyseria – Andrzej Pawłowski (premiera 1995)

 

Doktor Dionisio Genoni w „Żywej masce” Luigi Pirandella,

reżyseria – Robert Gliński (premiera 1995)

 

Doktor w sztuce „J.B. i inni” wg Maksyma Gorkiego,

reżyseria – Tadeusz Konwicki (premiera 1994)

 

Andor Gutman w sztuce „Matka noc” Kurta Vonneguta,

reżyseria – Wojciech Adamczyk (premiera 1993)

 

Pan Sirelli w sztuce „Tak jest jak się państwu zdaje” Luigi Pirandella,

reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz, (premiera 1993)

 

Policmajster, Pies-Człowiek-Cerber w sztuce „Księga czasu” wg Brunona Schulza,

reżyseria – Andrzej Pawłowski (premiera 1992)

 

Caban w „Małej apokalipsie” Tadeusza Konwickiego,

reżyseria – Krzysztof Zaleski (premiera 1989)

 

Paweł Denisowicz Ułatow w „Godzinie prawdy” Krzysztofa Choińskiego,

reżyseria – Zdzisław Tobiasz (premiera 1988)

 

Karpuchin w „Garażu” Emila Bragińskiego i Eldara Riazanowa,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1987)

 

Gubernator w „Szalbierzu” György Spiró,

reżyseria – Maciej Wojtyszko (premiera 1987)

 

Lucjusz Anneusz Seneka w „Ludziach cesarza” Zygmunta Hübnera,

reżyseria – Zdzisław Tobiasz (premiera 1986)

 

Kat – Artur w sztuce „Balkon” Jeana Geneta,

reżyseria – Andrzej Pawłowski (premiera 1985)

 

Kapitan w sztuce „Maria i Woyzeck” wg Georga Büchnera,

reżyseria – Adam Hanuszkiewicz (premiera 1985)

 

Gomes w „Cydzie” Morsztyna – Corneille`a,

reżyseria – Adam Hanuszkiewicz (premiera 1985)

 

Pyckal w „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza,

reżyseria – Andrzej Pawłowski (premiera 1984)

 

Frank w „Edukacji Rity” Willy`ego Rusella,

reżyseria – Andrzej Rozhin (premiera 1984)

 

Pisarz w sztuce „Nocna rozmowa z człowiekiem, którym się gardzi” Friedricha Dürrenmatta,

reżyseria – Przemysław Basiński (premiera 1984)

 

Korbes w sztuce „Jesienny wieczór” Friedricha Dürrenmatta,

reżyseria – Przemysław Basiński (premiera 1984)

 

Człowiek-Pedro w „Sobowtórze” Friedricha Dürrenmatta,

reżyseria – Przemysław Basiński (premiera 1984)

 

Horacy w „Hamlecie” Williama Shakespeare`a,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1983)

 

Barrere w „Śmierci Dantona” Georga Büchnera,

reżyseria – Kazimierz Kutz (premiera 1982)

 

Horacy w sztuce „Po Hamlecie” Jerzego Żurka,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1981)

 

Józef Ankwicz w „Polonezie” Jerzego S. Sito,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1981)

 

Generał Wallace w „Sprawie Andersonville” Saula Levita,

reżyseria – Zdzisław Tobiasz (premiera 1979)

 

Bronikowski, W.Łukasiński w „Tryptyku listopadowym” Stanisława Wyspiańskiego

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1978)

 

Monodram „Sonata kreutzerowska” wg Lwa Tołstoja,

reżyseria – Maciej Z. Bordowicz (premiera 1978)

 

Siemion Miedwiedienko w „Mewie” Antoniego Czechowa,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1977)

 

Girolamo Von Lucchesini w sztuce „Wielki Fryderyk” Adolfa Nowaczyńskiego,

reżyseria – Józef Gruda (premiera 1977)

 

Marcin w sztuce „A miłość nigdy się nie kończy” Ödöna von Horvátha,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1976)

 

Albin w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry,

reżyseria – Jan Świderski (premiera 1976)

 

Manekin 44; Manekin-Rycerz w „Balu manekinów” Brunona Jasieńskiego,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1974)

 

Narz w sztuce „Skoro go nie ma” Tadeusza Peipera,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1973)

 

Ojciec Unguenty w sztuce „Gyubal Wahazar” Stanisława Ignacego Witkiewicza,

reżyseria – Maciej Prus (premiera 1973)

 

Satin w „Na dnie” Maksyma Gorkiego,

reżyseria – Jan Świderski (premiera 1972)

 

Dimitri w „Kuchni” Arnolda Weskera,

reżyseria – Janusz Warmiński (premiera 1972)